Srbsko léto – 2021

Vyrazili jsme s našim Méďou po Srbsku. Jeli jsme z Čech 27.6.21 směrem na Slovensko, projeli jsme Maďarskem a od 8.7. – 20.8.2021 projíždíme Srbskem.

Celkově jsme tolik km neujeli, jelikož jsme navštívili přátelé a nějakou dobu moc necestovali.  Ale pro ty, kdo by chtěli cestovat obytným vozem po Srbsku, přidáváme naši trasu pro inspiraci.
Celkem jsme ujeli 1600 km.

Po Srbsku doporučujeme cestovat spíše před létem nebo po něm kvůli vysokým teplotám, ideálně např. červen nebo v září. Léto je v Srbsku mimořádně teplé a bohužel Srbsko nemá moře, spíše jezera. Lze se v nich koupat, ale moře je moře.

V Srbsku je celkově levněji než v Čechách, takže cenově dostupná dovolená. Co bylo pro nás nejhorší, hledat místa na spaní. V Srbsku mají pár kempů, které nemají moc dobré hodnocení, my spíše preferujeme být sami.

To, co v jiných státech je běžné, kde je možné přespávat, tak v Srbsku nejde. Nejčastěji jsme spali u klášterů nebo na parkovištích u hotelů nebo parkoviště před opuštěným areálem. Nikdy nespíme vedle hlavních silnic nebo, kde je větší frekvence lidí. Vybírali jsme si místa i pod Parking4Night, ale našli si i vlastní.

Po celou dobu cestování jsme s nikým problém neměli. Jezdíme po místních silnicích a dálnice vynecháváme, protože chceme vidět okolí. Po celou dobu jsme se cítili bezpečně.

Z jídel doporučujeme ochutnat:
1.) Pljeskavici
2.) Čevapčiči
3.) Rybí polévku – čorba
4.) Sarmu – plněné zelné listy masem
5.) Gibanici – burek těsto, ve kterém je maso nebo sýr či brambory
…..

Co můžete v Srbsku vidět?

Hory, jezera – Borske jezero pod masivem hory Černý vrch. Srbsko má i Národní parky – nám se líbil Národní park Tara, kde jsou možné vycházkové trasy. Dále můžete ochutnat minerální prameny Sokobanja, Vrnjacka banja, Ribarska banja, vykoupat se v horských jezerech Paličské jezero (dokončují akvapark- lokalita za maďarskými hranicemi).

Doporučujeme ochutnat velmi chutnou srbskou kuchyni. Lidé jsou velmi přátelští a dá se dobře dorozumět. Podívat se taky můžete i na památky zapsané do Unesca – Gamzigrad komplex Felix Romuliana. Jde o římskou pevnost, která se nachází cca 6 km od Zaječaru. Doporučujeme navštívit i vodopády Veliki Buk, též vodopád Lisine, který se nachází v pohoří Beljanica. S udávanou výškou 25 metrů patří k nejvyšším vodopádům srbských Karpat.

Fotky a popisy cest jsme uváděli na FB do skupiny Život naplno. Tady přikládáme trasu, kudy jsme jeli. V letním období moc nevaříme, jelikož teploty dosahují skoro 40 stupňů a občas je oříšek najít stín. Po celou dobu nám vydržela plynová bomba, kterou lze, ale jenom na vybraných pumpách naplnit.

Pokud máte nějaké otázky, napište nám do komentáře, ale lepší je se připojit do skupiny na FB

Naše cesta bude pokračovat do Rumunska, Bulharska a Řecka. Pak uvidím, kam dál.

Šťastnou cestu přeje Mike a Zdenka

Napsat komentář