Navštivte Estonsko: Cestovní průvodce po Estonsku

Estonskem jsme projeli už přibližně před třemi lety, a přestože nám počasí nepřálo, země nás uchvátila. A proto jsme se letos do Estonska vrátili. V letošním roce jsme po Estonsku cestovali už v době, kdy na Ukrajině probíhala válka, a my si tak všímali, v jakém rozpoložení země je.

Na severovýchodě je velké množství měst s ruským obyvatelstvem.

Tyto části země jsou méně upravené než ty s estonským obyvatelstvem. Vlajky vyjadřující solidaritu s Ukrajinou jsou v estonských městech (převažuje estonské obyvatelstvo). Tyto města jsou upravená. Mají hezké parky a exteriér města, dětská hřiště nebo někdy i velmi originální dřevěné lavičky atd. Všude na vás dýchají kytky. Co nás překvapilo, často jsme zahlédli sekací roboty na sekání veřejných trávníků.

 

Turistika a kempování

Estonsko má velké množství lesů. Existuje tady perfektní turistická síť RMK, doporučujeme si stáhnout jejich aplikaci. Jde o turistická místa vyhrazená pro stanování, grilování. Najdete tam i suché toalety, a dokonce grily se dřevem, přístřešky, mini chatky nebo posekané trávníky pro stanovaní. Bez jakýchkoliv problémů zde lze přespat.

Kempování na divoko je možné, stejně tak existuje i síť kempů. Pro spaní používáme i aplikaci Park4Night. Místa si hledáme kombinovaně i sami podle mapy.

Pokud milujete houby, tak si taky přijdete
na své – v období, kdy jsme cestovali my, byly populární lišky. Taky můžete sbírat v lesech borůvky.

 

Komáři aneb otravný hmyz

V letních měsících je tady extrémní množství komárů, jelikož je v zemi poměrně dost mělkých vodních ploch, jezer, močálů. Rozhodně si s sebou vezměte repelenty a síťky na komáry.

 

Ekologie

Estonsko je čistá země a všude, i v lesích, jsou odpadkové koše, také města jsou čistá a ani nedopalky od cigaret nejsou vidět. Estonci mají rádi přírodu a také o ni pečují. PET lahve a plechovky jsou zálohované, dají se ve všech obchodech vrátit.

 

Pláže

Mají písečné, ale i kamenité pláže. Většinou je plytký, takže se může stát, že než si zaplavete, tak se projdete než se dostanete do hlubší vody. Pláže jsou vybavené kabinkami, košem, ale málokdy jsou sprchy.

 

Internet

Všude byla dostupná LTE nebo 5G síť. Využívali jsme svůj tarif a letní bonus, který jsme dostali od T-Mobilu, což nám stačilo.

 

Ceny

Ceny potravin a pohonných hmot jsou v Estonsku oproti ČR vyšší a taky nejvyšší v pobaltských zemích. Měna je euro a všude lze platit kartou.

 

Nakupování/potraviny

Nejčastěji uvidíte tyto supermarkety: Maxima, Lidl, Rimi, Selver a nejlépe se nám osvědčil COOP (modrý), protože je rozšířený po celé zemi a má širokou nabídku produktů (salátů a v těch větších městech i nabídku teplého jídla).

Selver má největší sortiment, ale je jenom
ve větších městech, v nákupních centrech. Sortiment v obchodech je široký. Estonci jsou milovníci ryb, a pokud i vy patříte k nadšencům pro rybí pokrmy, tak zde najdete uzené ryby, sušené sladké ryby, rybí saláty nebo i varianty bramborových salátů i
s majonézami. Naše v létě oblíbené chlazené kafe jsme zde nenašli. Spíše pro zajímavost – točená zmrzlina tady neexistuje.

Uzeniny – maso je nakládáno do zeleniny či aspiku. Milovníci uzenin zde najdou i uzený jazyk. Salámy taky hodně dovážejí ze Španělska.
Nápoje – oblíbili jsme si Kali, což je kvas, který najdete ve všech pobaltských zemích, a doporučujeme ochutnat. Setkáte se s názvem: Gira, Kvass atd.

 

Restaurace a jídla

Tradiční jídla jsme moc nenašli, kromě soljanky, rybí polévky nebo borčše. Ceny v restauracích: polévky 5-6 €, hlavní jídlo 8-15 €. Steak nebo ryba 15-25 €. Bistra – samoobslužní (doporučujeme vyzkoušet) jsou levnější o 20 – 30 procent.

 

Doprava

Do 3,5 tuny není potřeba platit silniční poplatky. Není zde rozšířená dálniční síť.
Z pobaltských států má Estonsko nejlepší silnice. Nevyhnuli jsme se ale ani štěrkovým cestám. Země je rovinatá, takže pokud patříte mezi cyklistické nadšence, tady se určitě nenadřete.

 

Počasí

Letní počasí bylo spíše chladné a vlhké. Cestovali jsme v létě, kdy teploty klidně mohou dosáhnout i 30 stupňů. Ideální doba, kdy navštívit tyto země, je červen až srpen.

 

Bezpečnost a kriminalita

Cítili jsme se bezpečně. Policie je méně vidět než u nás. Všude jsou kamery / kamerový systém u objektů nebo i na silnicích. Platí povinnost mít na silnicích rozsvícená světla.

 

Mentalita lidí

Spíše chladná, nejsou moc komunikativní nebo kontaktní. Umí převážně anglicky nebo rusky, dá se s nimi domluvit. Nejsou nábožensky zaměření. Počet kostelů oproti Polsku nebo Rumunsku je tady menší.

 

Voda při cestování dodávkou nebo obytným vozem

Jediný zdroj vody pro doplnění nádrže zdarma je na benzínkách, a to výhradně u Cirkle K. Nejsou tady prameny ani možnosti čerpat u hřbitova nebo z jiných zdrojů.

 

10 nejlepších míst k návštěvě v Estonsku

 • Tallin
 • Haapsalu
 • Tartu
 • Rakvere
 • Jezero Peipus
 • Narva – 95 % Rusů, město jako takové není tolik historicky zajímavé
 • Tõrva
 • Národní park Lahemaa
 • Saaremaa (ostrov)
 • Hiiumaa (ostrov)
 • Pärnu

Estonsky pro začátečníky

Ahoj Tere
Dobrý den Tere päevast
Čau Nägemist
Na shledanou Head aega
Jo Ja
Ne ei
Děkuju aitäh
Prosím Palun
Na zdravý terviseks
Omlouvám se Vadandust…

Pokud se nás chcete na něco zeptat, klidně nám napište.

Napsat komentář