Karanténa v Maroku a co jí předcházelo den po dni.
V polovině února jsme přejeli trajektem ze Španělska do Maroka. V této době se ještě o koronaviru příliš nemluvilo a my o něm nějak více nepřemýšleli. Vydali jsme se po pobřeží směrem na jih obytným vozem.
V Evropě bylo už více případů nakažení koronavirem, v Maroku se první případ objevil 2. 3. 2020. Šlo o 89letou Maročanku, která žila v Itálii a do Maroka přijela na návštěvu. Následoval ji francouzský turista s rodinou.
Postupně jsme projeli jednotlivá místa, vytyčené trasy a začátkem března jsme se pohybovali na jihu u hranice se západní Saharou. Jeli jsme pomalu už zpět vnitrozemím směrem na sever přes města Tan Tan, Guelmim, Tafraoute. Dvě noci jsme strávili v Ait Ben Hadou, tam jsme viděli první leták o koroně a jednu servírku s rouškou v čínské restauraci. Doposud jsme si obavy nepřipouštěli.
12. 3. 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) označila nákazu koronavirem za celosvětovou pandemii.
13. 3. 2020 Je pátek a jsme na Facebooku viděli, jak se šíří panika ohledně koronaviru. I sociální sítě začaly reagovat. Marocká vláda oznámila, že se od 16. 3. 2020 uzavírají všechny školy, restaurace, hotely, mešity a ostatní obchody. Otevřené mohou zůstat pouze malé obchody a lékárny. Stejně tak mohou být i nadále otevřené hotely a autokempy, v nichž jsou ubytovaní hosté.
14. 3. 2020 Jsme se procházeli po městě Zagora a všude viděli letáky s informacemi o COVID a s piktogramy, jak si mýt ruce, jaký zachovávat rozestup mezi lidmi atd. Nakonec jsme se zastavili u letáku. V tu chvíli k nám přistoupil německý turista. Je v Maroku jako dobrovolník – učitel, učí děti jazyky. Řekl, že uzavřeli školu a že mu letecká společnost zrušila let. Zatím zůstává v hotelu.
15. 3. 2020 Maroko oznámilo, že od pondělí ruší všechny lety a trajekty pro osobní přepravu. Došlo k přerušení osobní dopravy s veškerým světem. Ráno král Maroka sdělil, že všichni turisté, kteří chtějí zůstat, mohou v zemi i nadále pobývat, že není nutno prodlužovat vízum. Po dobu výjimečného stavu se prodlužují víza automaticky.
Přejeli jsme do vesnice Bounou k majiteli kempu Desert Esprit Philovi – je to napůl Maročan a Francouz, a jelikož jsme byli situací zaskočeni, potřebovali jsme zastavit a promyslet si, jak postupovat dál. Radili jsme se s ostatními členy posádek, co zde kempují, s Francouzi. Zůstali jsme zde pár dní. Připojili jsme se k německé WhatsAppové skupině, kde si lidé sdělují aktuální informace o dění v Maroku – ohledně trajektů, možné pomoci, informace od ambasády. Zakládáme anglicky mluvící WhatsAppovou skupinu pro „ztroskotance“ v Maroku.
Dostávali jsme přehršel zpráv od známých, že v Čechách je situace vážná a jak se dostaneme domů…
Byli jsme v místě vzdáleném více než 1000 km od přístavu, z něhož odjížděly trajekty, navíc v lokalitě, kde jsme se nacházeli, není vybudovaná dálniční síť. Nebylo tak možné nastoupit do Médi a vzdálenost jednoduše přejet.
Od české ambasády jsme dostali informaci, že máme odletět. Ambasády různých států organizovaly repatriační lety. Pro nás let nepřicházel v úvahu, nebylo možné nechat náš veškerý majetek na neurčitou dobu v cizí zemi. Navíc dostat se z jihu na sever nějakou dobu trvá. S naším Méďou nezvládneme ujet víc než 400 km za den.
Hledali jsme důvěryhodné a aktuální informace. Z dílčích informací na internetu jsme se dozvěděli, že přes španělskou enklávu Ceuta lze vycestovat, že stále ještě odjíždějí trajekty. Následovala však informace ze severu, že se rozpoutala bouře, na moři jsou pětimetrové vlny a trajekty mezi Ceutou a Marokem nejezdí. Před španělskou hranicí se začala vytvářet kolona obytných vozů. Stojí jich zde kolem 500 vozů a nejsou zajištěny žádné služby.
Maroko projevilo snahu a pokusilo se lidem ve vozech poskytnout vodu, chléb a nějaké sladkosti. Dobrovolníci vyzvedávali odpadky. Později otevřela i parkoviště v Tanger Medu, kam auta přesouvali i kvůli možné nákaze.
Na Facebooku se rozšířily zprávy, že Španělsko oficiálně hranice zavírá. Nikdo nemůže potvrdit, jak dlouho ještě budou otevřeny hranice do španělské enklávy.
19. 3. 2020 byl v Maroku vyhlášen mimořádný stav. V tu dobu jsme se nacházeli v Mhamidu v pouštním kempu, kde skoro nikdo nebyl. Dozvěděli jsme se, že bude úplný zákaz pohybu a že se uzavírají silnice. Dne 20. 3. 2020 v 18.00 hod. začal platit úplný zákaz pohybu. Bylo jasné, že se do 18. hodiny musíme dostat do cíle. Byla to naše poslední možnost, jak se dostat do kempu, kde jsme se rozhodli trávit karanténu.
Na internetu jsme zhlédli řadu videí, marocká vláda poslala vojenská vozidla, aby kontrolovala silnice. Má to sloužit k zajištění veřejného bezpečí a ke kontrole dodržovaní zákazu pohybu lidí.
20. 3. 2020 jsme byli plni adrenalinu, zda to časově zvládneme. Vyrazili jsme na cestu brzy ráno a jeli celý den. Po cestě jsme si ještě doplnili zásoby potravin a snažili se i sehnat roušky. Ptali jsme se ve třech lékárnách, nikde je neměli. Lidé se začali zásobovat potravinami, v regálu chybí desinfekční a hygienické potřeby. Vybrali jsme si kemp s velice dobrým hodnocením, kde je možné trávit delší dobu. Do kempu jsme dorazili těsně před zákazem pohybu. Nacházelo se v něm dalších devět posádek z různých zemí – Francie, Německa, Anglie, Belgie, Holandska. A my.
19. 3. 2020 bylo v Maroku nakažených 59 lidí, v Česku bylo v té době 800 pozitivních případů.
Začala nám karanténa na měsíc, tj. do 20. 4. 2020. Zaregistrovali nás, zapsali SPZ auta a na recepci nám vystavili doklad pro nákup potravin a nezbytné případy, kdy budeme muset vyjít ven.
V kempu je vše, co potřebujeme – pitná voda, elektřina i internet. 2 x do týdne přijíždí tzv. vegetable man s dodávkou. Pán má omezený sortiment zeleniny a ovoce, ale zboží je kvalitní. Kemp je čistý a má kvalitní sanitární zařízení. Všechno je v pořádku, jsme spokojeni. Vlastně to není jenom kemp, ale i malý hotel a restaurace s různými druhy pokojů. Vede to Angličanka s Maročanem. Personál umí anglicky i německy. Je možné si tady objednat jídlo a je zde i malá oáza s pomerančovníky a citronovníky. Dokonce i malý udržovaný bazén. 1x týdně chodíme do blízké vesničky na nákupy, kde je několik malých obchodů a jedna prodejna masa. Přes den svítí slunce a teplota se šplhá přes 30 stupňů.
7. 4. 2020 jsme obdrželi informaci, že musíme venku nosit roušky nebo alespoň něco přes ústa a nos – šálu nebo šátek. Výroba a distribuce roušek začala na příkaz krále přímou výrobou v oděvním průmyslu. Sehnali jsme je i my, máme 5 kusů. České roušky, které nám známá poslala na vlastní náklady, ani po třech týdnech nedorazily.
17. 4.2020 V kempu jsme se dozvěděli, že obchody a vycházka už platí jenom do 13 hod.
18. 4.2020 karanténa, která měla končit 20.4.2020 se prodlužuje o další měsíc do 20.5.2020. Dochází k posunu času -1 hodina. Vůči Česku jde o dvouhodinový posun o 2 hodiny po dobu jednoho měsíce až do konce Ramadanu. Brzy započne Ramadán (pátek, 24. dubna – sobota, 23. května), což je největší muslimský svátek, kdy se věřící setkávají s rodinami a jedí až po západu slunce.
Teď v dubnu už jsou zde značně vysoké teploty. Chybí stín. V obytném voze mnohdy teploty přesahují 40 stupňů, v noci se pohybují kolem 25 stupňů. Bude hůř. Bude potřeba pokusit se přesunout někam jinam. Zatím nevíme, kdy a kam se obrátit, jelikož na to potřebujeme speciální povolení jinak nás nikam nepustí.
Letiště zůstávají zavřené až do 30. 5.20.
23. 4.2020 Obchody mají konečně dostatek roušek, tak si kupujeme další.
18. 5.2020 Karanténa měla 20. května skončit. Dnes proběhlo jednání vlády a rozhodla, že karanténu prodlouží o 3 týdny do 10.6.2020, 18:00 hod. Jedním z důvodu byl, že při končící oslavě Ramadánu je cukrová hostina, kde se setkávají rodiny a hrozilo by rozšíření COVID 19 – virusu.
24. 5.2020 Konec Ramadanu
29. 5.2020 Marocké ministerstvo průmyslu, investic, obchodu a digitální ekonomiky dnes prohlásilo, že majitelé kaváren a restaurací mohou pokračovat ve svých službách od dnes 29. května (pátek). Zákazník si jídlo může vzít sebou nebo si objednat , uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
10. 6.2020 Po dvoudenních jednáních dnes, ve středu 10.6.20 po 15 hod. oznámila marocká vláda, že rozdělí Maroko do 2 zón. Provincie postižené a nepostižené koronavirem. Ty, které jsou postižené mají podobným režim jako byl dosud povolení k pohybu a druhé provincie bez případů je možnost volného pohybu po regionu. Zároveň dochází i k oživení ekonomiky. Otevření obchodů, kromě restaurací, mešit, kin. Do 10.7.20 trvá výjimečný stav.
24. 6.2020 Od čtvrtka 25. června o půlnoci přejdou všechny provincie a prefektury království Maroka do zóny 1, s výjimkou Tanger-Asilah, Larache, Kenitra a Marrakech.
V zóně 1 se otevřou kavárny, restaurace, hammamy, parky, zahrady, kadeřnictví a nesmí přesáhnout kapacitu 50 %. Otevírají se také kempy, pláže, obchody a trhy. V zóně 1 je téměř všechno jako před omezením. Roušky už se používají jenom příležitostně, je to na vlastním uvážení – spíše se doporučují. Cestování po celém Maroku po zóně 1 je možné. Vnitrostátní lety, vlaky a veřejná doprava zase funguje.
10.7.2020 Marocká vláda oznámila, že 15.7.2020vláda povolení omezené cestování, a to návrat občanů Maroka zpět do země, jako i těm cizincům, co mají v Maroku trvalý pobyt, dále možnost vycestovat těm Marokáncům, co žijí a pracují ve Španělsku a opustit turistům uvízlým v Maroku zemi, ale pouze směrem do Itálie – Genova/Janov nebo Francie – Seté. Určí společnosti, se kterými je možné vycestovat do Evropy. Zároveň se od 15.7.2020 otvírají měšity a zbytek zavřených institucí a organizací. Mimořádný stav, ale nadále trvá do 10.8.2020.