Hodnocení a popis spacích míst Maroko

Maroko a přehled spacích míst, kde jsme spali. U každeho místa v Maroku je i naše hodnocení a krátký popis. V Maroku jsme byly od března do konce července. Ceny uvádíme v Marockých dinárech. 100 MAD (marocký dinár) se rovná 220 Kč (01/2023).

Camping Auberge Aain nakhla (hodnocení 2–3)
GPS: 28°56’26.9″N 9°56’00.1″W – https://goo.gl/maps/kZam5bMupBzKhmYZ9
Cena: 70 MAD/noc, bez elektřiny
Popis kempu: velice malý kemp, je zde jenom pár míst. Nabízí i pokoje na spaní. Majitel byl milý a vstřícný, uměl dobře německy a anglicky. Ve dvoře se nacházel malý stan, v němž podával obědy i večeře. Můžete s ním zažít i hudební večery. Nabízí i grilovaní nebo turistické výlety. Sanitární zařízení jsou v pořádku, má i pračku. Pitná voda se dá nabírat. Ve vesnici není vůbec nic zajímavého. Nestojí ani za procházku. Ale asi o osm kilometrů dál je přírodní horký pramen (GPS: 28°55’17.8″N 9°50’39.9″W – https://goo.gl/maps/sQk2WdMhmjJ6KsrL7), který ale vyžaduje auto s vyšším podvozkem.

Mezi Assa a Icht (hodnocení 1–2) – Divoké místo
GPS: 28°53’04.1″N 8°58’36.8″W – https://goo.gl/maps/81dXBEzN4My2YqAf8
Cena: zdarma
Na silnici u odbočky do „Tanzida 13“, jedete asi jeden kilometr po kamenité cestě. Pak je tam velká volná rovná plošina. Jdete trochu dál od silnice. Je tady až strašidelné ticho. Přes den jsme viděli motorku a kamion. Sem tam přejde velbloud. Dá se tu spát v klidu. Bez stínu.

Camping Vallée Tarsaoute (hodnocení 1–2)
GPS: 29°34’41.1″N 9°01’20.7″W – https://goo.gl/maps/rusyJApjGRfHrKdj6
Cena: 90 MAD/ noc bez elektřiny.
Popis kempu: malý kemp, majitel Abdullah je velice milý a šikovný. Má tam malou restauraci a umí dobře vařit. Za jídlo si připlatíte extra. Je tam i společenská místnost. Velice dobře udržované, i sanitární zařízení plně funkční. V kempu je v létě k dispozici i bazén. Pitnou vodu lze čerpat bez problémů. Pronajímá i pokoje. Z kempu je krásný výhled na hory. Noc je klidná. Sem tam zaštěká pes. Mešita je skromná a nedělá tolik hluku jako jinde.

Tafraoute, parkoviště v palmovém háji (hodnocení 3–4)
GPS: 29°42’48.5″N 8°59’13.7″W – https://goo.gl/maps/bxKSub1oomNmBQmr7
Cena: 15 MAD/ noc bez elektřiny.
Byli jsme překvapeni, kolik je zde ve městě obytných vozů a že jsou všechny kempy přeplněné. Tak jsme se rozhodli jet na tohle trochu odlehlé místo, kde je více místa a kde si každý najde to své. Večer přijde hlídač a chce 15 MAD za parkovné přes noc. Máme rádi soukromí a spíme trochu déle, ale tady to nešlo – od 7 hodin ráno už klepají maročtí obchodníci na dveře a prodávají všechno možné. A takhle se střídají. Provoz silnice je docela slyšet. Je tam i studna, kde si můžete vytáhnout vodu. Nebo jednou denně přijíždí kamion s cisternou, kde si můžete naplnit obytňák vodou. Do palmového háje chodí i jiní prodejci a prodávají například zeleninu nebo pečivo, takže nemusíte nutně chodit do města, které je vzdálené cca. 1.7 km.

Camping Toubkal u města Taliouine (hodnocení 3–4)
GPS: 30°31’21.3″N 7°53’43.2″W – https://goo.gl/maps/YMb9esadcuAu7tuu7
Cena je 60 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: kemp je přímo u silnice, a tak noc není úplně tichá. Sprchy a záchody dle marockého standardu jsou docela v pohodě. Voda ve sprše je studená. U recepce je internet. Mají tam i restauraci, kde si můžete objednat tajinu. Bazén v době, kdy jsme zde byli, nebyl funkční. Výlet do města Taliounine doporučujeme v pondělí, kdy mají trhy. Město je vzdálené cca 2.5 km. Město Taliounine je známé jako město šafránů.

Jezero Barrage Taghaddoute (hodnoceni 2) – Divoké místo
GPS: 30°37’30.9″N 7°17’59.6″W – https://goo.gl/maps/WzWfvHTbkS9GznGW9
Spací místo u jezera. Jedno z mála míst, kde jsme narazili na vodu ve vnitrozemí. Jezero je sice velké, ale voda nevypadá moc dobře. Asi se zde ještě nikdo nekoupal. Na místě, kde jsme spali, se nacházelo několik odpadků. Najdete tam i pár grilovacích míst. V době grilovací sezony je tady hodně rodin, které grilují. Mimo sezonu je zde klid.

Ait Ben Haddou (hodnocení 2–3) – Divoké místo
GPS: 31°02’24.0″N 7°07’16.4″W – https://goo.gl/maps/6ntmc7fJXksyRrS86
Cena: zdarma
Není tady žádný stín, ale krásný výhled na staré město. Noc je klidná. Nikdo nás neotravoval. Výborné výchozí místo pro návštěvu do blízkého starého města Ait Ben Haddou.

Zagora u dun (hodnocení 3) – Divoké místo
GPS: 30°19’09.6″N 5°50’59.9″W – https://goo.gl/maps/W3FNMsujB83QxS5y9
Cena: zdarma
Je to dva kilometry od Zagory. Stojíte mezi dunami. Z hlavní silnice nejste vidět. Žádná možnost stínu. V době, kdy jsme tam parkovali, projelo jedno auto a jeden cyklista. Další den přišel mladý muž, velmi dobře oblečený klučík, žebrat. Dostal 1,50 MAD a nakonec odešel. Byl vytrvalý a docela neodbytný.

Esprit Désert, Bounou (hodnocení 2)
GPS: 29°49’39.8″N 5°40’01.8″W – https://g.page/EspritDesert?share
Cena: 70 MAD/ noc, bez elektřiny (sleva 10 procent po 3 a více dnech).
Popis kempu: majitel je Francouz, který se narodil v Maroku. Sanitární zařízení je nové a čisté. Pračka je k dispozici. Možnost navaření jídla z marocké kuchyně. Internet je poměrně solidní. V rámci kempu se táhne pouze jedna řada palem, takže není moc stínu. Jsou tam i stany k pronájmu, možnost zajištění výletu na velbloudu nebo přespání v poušti, cena se pohybuje za osobu cca 1000 MAD. Bohužel majitel dost popíjel a nám se moc nelíbil.

Camp Bivouac hassi smara za Mhamidem (hodnocení 2-3)
GPS: 29°50’02.4″N 5°45’18.2″W – https://goo.gl/maps/aXsg9DS1H79knZ1G8
Cena kempu: 50 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: nachází se cca 2,5 kilometru od asfaltové silnice v Mhamidu. Snad poslední kemp, kam se dá dojet v obytném voze. Pak už je lepší mít terénní vozidlo. Po cestě už je dost písku, takže si dávejte pozor. Kemp je dost obyčejný, luxus nečekejte. Společenská místnost. Sanitární zařízení – na to, že je v poušti – je dostačující. Toaleta, sprcha s teplou vodou. Internet je v kempu. Stín tady vůbec není. Dost často jsou písečné bouře. Počítejte s pískem uvnitř auta. V okolí kempu není nic – jenom poušť a vyschlá koryta, pár nízkých dun. Majitel je moc milý dostali jsme přivítací čaj. Před obytný vůz nám dal obrovský koberec a v noci postavil svíčky. Majitel nabízí i výlety k cca 50 km vzdálené duně.

Haven la Chance Desert Hotel (hodnocení 1–2)
GPS: 31°08’04.8″N 4°00’59.9″W – https://g.page/Haven-La-Chance?share
Cena: 50 MAD/ noc, bez elektřiny. Cena s elektřinou 80 MAD/ noc
Popis kempu: kemp je na vysoké úrovni. Nejrychlejší internet, co jsme v kempu měli Kvalitní a rychlý internet, dosah byl skoro v celém kempu, ale nejlepší dosah kolem bazénu a uvnitř u recepce. Bazén, společenské místnosti. Hodně místa pro cca 80 obytných vozů. Objekt funguje i jako hotel. Mají restauraci, kde výborně vaří. Personál je velice ochotný. V zadní části u dun není moc stínu, ale o to více písku. Asi 800 metrů od kempu se nachází vesnice, kde se dají koupit potraviny. Jeden z nejlepších kempů, kde jsme strávili naši dvouměsíční karanténu. Dostal by 1, kdyby měl více palem, protože tady není stín. Mají zde 2 místa, kam se dá vynést chemické WC. Vodu do obytného vozu lze načerpat na několika místech, kvalita je průměrná. Voda se čerpá z několika studen pod dunami. Zásuvky jsou hlavně v přední části kempu. Personál i cena, všechno dokonale funkční a čisté, pro nás v době coronaviru nejlepší místo. Děkujeme a doporučujeme. Nedaleko, naproti kempu je i jezero, kde jsme viděli plameňáky. Nedaleko se nachází městečko Merzouga a asi o 30 km dál je Rassani. Nedaleko je i místo s trilobity. Hezká lokalita, která stojí za návštěvu.

Camping Restaurante KARLA Erfoud (hodnocení 2-3)
GPS: 31°28’53.4″N 4°13’01.7″W – https://goo.gl/maps/UVST7ZJsBUoBuKG48
Cena: 80 MAD/noc, bez elektřiny.
Internet je pomalý a dobře funguje jenom kolem recepce. Sanitární zařízení pěkné, funkční a čisté. Teplá a studená sladká voda. V kempu je dost místa a hodně palem na stín. Pozorný majitel. V okolí je město Erroud nebo duny.

Kasbah Hotel Camping Jurassique (hodnocení 2-3)
GPS: 32°09’13.4″N 4°22’32.0″W – https://goo.gl/maps/mDbfj1D5McDge5jFA
Cena: 50 MAD/noc, bez elektřiny.
Je to hotel s kempem. Okolí, kde máte zaparkováno, není až tak hezké. Mají zde bazén v zajímavém tvaru. Kvalita vody je z hor a čistá. Internet je hodně pomalý a dá se chytit jenom kolem recepce. Moc starostlivý personál. Uvítací čaj. Mají zde kuchyň a vaří. Za příplatek můžete využívat pračku.

Cedrový les, Azrou (hodnocení 1–2) – Divoké místo
GPS: 33°25’13.1″N 5°10’16.3″W – https://goo.gl/maps/MH86D8GhLL9gvMfJ6
Cena: zdarma
Cedrový les má několik míst na spaní, je zde dostatek místa. Marokánci sem jezdí s rodinami grilovat přes den, večer pak jezdí mladí popíjet. O víkendu Marokánci staví stany a kempují. V lese žijí volně opice. Je o druh makak berberský. Když přijdou, tak je můžete nakrmit zbytky, jí třeba slupky od melounu nebo starý chleba. Můžete jim taky dát napít vody z PET láhve. Večer nás navštívil Mustafa, to je místní prodejce suvenýrů. Spaní je zde velmi dobré a čerstvý vzduch. V zimě je zde hodně sněhu. Strávili jsme tam měsíc a neměli jsme problémy s místními.
Na křižovatce je Muzeum. Spací místo leží v 1750 nadmořské výšce. Teplota je tady v průměru 4-5 stupňů chladněji než o 7 kilometrů vzdáleném městě Azrou ležící v nadmořské výšce 1280 m, kam si můžete zajít nakupovat. Pitná voda je po cestě do města, ale pomalu teče. Směrem na Ifran jsou 3 studny, ze kterých teče voda mnohem rychleji.

Za vesničkou – Bab Boudir v blízkosti města Taza. (hodnocení 1–2) Divoké místo
GPS: 34°05’33.5″N 4°06’21.0″W – https://goo.gl/maps/UoeHUU8EekpquAKH6
Cena: zdarma
Dvě noci jsme přespali na boční cestě v lese. Byla skvěle dostupná a nebyli jsme přímo u silnice. Místní se obávali, že je to pro nás nebezpečné. Počítejte s tím, že v této lokalitě vás budou chtít registrovat – pasy ofotí nebo vyplníte kvůli vlastní bezpečnosti formulář. Ve vesničce je i možnost nabrat si vodu. Jedna kavárna s prodejem potravin a v týdnu tam někdo jezdí prodávat zeleninu.

Rekreační místo na parkování (hodnocení 1–2) – Divoké místo
GPS: 34°05’32.2″N 4°05’52.1″W – https://goo.gl/maps/ttRsLXKDiCHUHGeY7
Cena: zdarma
Přes týden lze tady taky spát a je to hlídané a bezpečné místo. Víkendy zde tráví rodiny
z Tazy a kempují nebo sedí u stolů a jí. Přijíždějí kolem desáté hodiny. Žádný servis okolo.

Vyhlídka na staré cestě (hodnocení 2) Divoké místo
GPS: 34°54’17.9″N 3°48’34.2″W – https://goo.gl/maps/FFPFBBcvyWMccU1i7
Cena: zdarma
Místo je kouzelné a spalo se nám hůře, protože začalo hodně v noci foukat. Jinak jsme s ničím neměli problém, nikdo nás neobtěžoval. Nádherný výhled do okolí ve výšce…. a dobře dostupný. Není tam žádný strom, takže není stín. Bohužel ještě nějaký dopravce tam před několika dny vyhodil celý kamion ryb a tak tam byl zápach neskutečný a hodně much. Jinak by to bylo spací divoké místo na jedničku.

A Mis de Cala Iris (hodnocení 3–4)
GPS: 35°08’57.5″N 4°22’36.5″W – https://g.page/AmisdeCalaIris?share
Cena: 120 MAD v ceně 100 l vody do nádrže, sprcha a elektřina) nebo 85 MAD jenom přespání bez elektřiny (je možný doplatek za sprchu 10 MAD a elektřinu 30 MAD). Jeden z nejdražších kempů, co jsme navštívili. V poměru služba a cena je to zde předřazené.
Jediný kemp tady u moře v této lokalitě. Velmi špatná dostupnost – strmě do kopce nahoru po vyjetých kolejích a v době deště velmi problémově dostupné místo. Z kempů nejhorší místo na dostupnost, pokud nemáte jeep, či nějaké terénní auto. Sprcha a toaleta je jedna pro ženy a jedna pro muže. Kapacita kempu je pro 20 obytných vozů. Pod kempem je pláž, je tam mnoho odpadků. Moře je čisté. Případně můžete zkusit pláž, která je o něco dál, kde je hodně místních. Má tady malou restauraci, bohužel nebyla otevřena, protože jsme byly v době Corona virusu (COVID-19).

Maroko – spací místa a kempy: období 4/2020.

Napsat komentář