Tamanar – město plné arganových výrobků

Jedeme ze severu směrem na jih a než dojedeme do městečka Tamanar, tak vidíme všude vedle silnice stromy arganovníku. Snad na každém kilometru stojí prodejce, který nabízí výrobky z arganu. Jsou tady vidět prodejny s cedulemi ženských kooperativ, které vyrábí 100 procent bio arganový výrobků. Na seznamu věcí, které se chceme přivést do Čech jsou i arganové výrobky.

Tak zajíždíme do městečka a jdeme do jednoho z mnoho obchodů (ARGANE TAMANAR Bio, GPS: 30°59’52.1″N 9°40’56.3″W – https://goo.gl/maps/MtFSPrkUru7pxPx68), který nám připadá seriózní, navíc si v klidu můžeme výrobky prohlédnout. Slečna, které prodává navíc umí trochu anglicky, tak nám ochotně odpovídá na otázky a všechno vysvětluje. Jak se zpracovává/louskají arganové ořechy a co se z nich všechno vyrábí. Viděli jsme oleje do jídla i do salátů, ale i pomády na rty v kombinaci argán a ovoce. Různé velikostí olejů na tělo, ale i masky, krémy na obličej či něco jako průhledná plastelína je na sprchování pro ženy na tělo. Dále jsme viděli i mýdla v kombinaci s kokosem. Ochutnali jsme Amlou, což je něco jako mandlová nutella vypadá to jako pasta od tahiny. Amlou se mimo Maroko jen těžce kupuje. Amlou znamená v překladu “užívání”.

Vraťme se k arganovému stromu. Arganový strom roste jenom v Maroku a vyrábí se z něj jeden z nejdražších olejů na světě. Každý rok lze z jednoho arganového stromu sklízet asi 30 kg ovoce. Tímto se z 30-ti kg se získá pouze 1 litr arganového oleje. Výroba arganového oleje je stále převážně ruční práce.

Začíná sbíráním ovoce a poté plynule pokračuje louskání tenké slupky a nakonec tvrdé kůry. Buničina musí být odstraněna od jádra, které je 16 krát tvrdší než lískový oříšek, musí být rozlomen, aby se dalo dostat k ořechu. Zkušení pracovníci dělají všechno ručně. Poté jsou mandle ručně mleté v těžkých kamenných mlýnech a dále zpracovávány. Pro získání 1 litru oleje musí kvalifikovaný pracovník pracovat 10 až 15 hodin.

Nejčastější použití arganového oleje je do studené i teplé kuchyně, kosmeticky – na tělo, vlasy a celkové zlepšení pleti a pak i léčivý olej. Berbeři si myslí, že ji zajišťuje jeho konzumace zdraví.

Obchod, kde se prodávají arganové výrobky V obchode jsme viděli i ukázku postupu, jak se vyrábí arganová hmota. Každý si může vyzkoušet jak je tvrdý a je těžké rozlousknout arganový ořechArganové ovoce Nerozlousknutý arganový oříšek je 16 krát tvrdší než lískový oříšekJádro arganových oříškůMáme radost, že jsme se něco nového naučili a jdeme s úlovkem k MéďoviVšude ve městě jsou vidět pytle se slupkami arganových ořechů

Arganový plod ze stromu

Napsat komentář