Tiznit centrum řemesel

Tiznit (https://goo.gl/maps/aH4Sh1novjBoXR5Z7) se nachází na jihu Maroka. Má cca 75.000 tisíc obyvatelů. Převážně zde žijí Berbeři. Rozhodně doporučujeme Tiznit navštívit. Ve městě jsme viděli, jak velice zručně vytvářejí barevné boty pro všechny věkové kategorie a mají nádherné barvy. Navštívili jsme i spousty obchodů se šperkem a dívali se, jak se vyrábí. V uličkách je velké množství malých obchodů s obuví. Někteří pouze prodávají obuv, jiní je přímo na místě šijí, takže výběr je obrovský. Dokonce jsem si zašla i do papírnictví, viděla jsme knihy i učebnice do školy. Nakonec koupila malé pastelky na své sketchnouty.

Město Tiznit na nás působilo jinak než dosud marocké vesničky či městečka. Na trhu bylo relativně čisto a nikdo nám nic nenabízel. Celkově jsou tady i o něco více zahaleni, najdete dokonce i malé kluky oblečené v hábitech. Je tady více cítit, že dodržují tradice a usmívají a jsou i v klidu:) Nebyli tak dotěrní.

Před hradbami jsme viděli velké množství mužů a byli jsme zvědavi, co se tam děje. Doba modlení nebyla, tak co asi? Koukáme na to, jak muži hrají společenskou deskovou hru “Dáma” s víčky od lahví – modré a červené, byl tam opravdu nával. Z pěší zóny si nakreslili čtverečky a vytvořili tím hrací pole. Pan, který stál kolem nám vysvětlil, že to hrají jenom tak pro zábavu, aby jim uběhl čas. Nehráli o peníze:) Překvapilo nás to.

Odpoledne jsme se zašli najíst do místní restaurace a i proto jsme si zvolili tuto, že tady byla možnost si zakoupit pivo. Návštěva a jídlo v této restauraci byl pro nás docela zážitek, protože jsme dostala růži a polibek na ruku od majitele restaurace.

V průběhu jídla se nás majitel opět přišel zeptat, zda je všechno v pořádku a políbil mě na hlavu.  Pak ještě přišel číšník, a když jsme dojídali i kuchař, zda to opravdu dobře uvařil. Myslím, že toto by mohla být velká inspirace pro české restaurace. Možná, když to takto popisuji to vypadá moc vlezle, ale ten jejich zájem byl opravdový a měli radost, že nám chutná, starali se o nás. Obědvali jsme pozdě bylo skoro 15 hod. Viděli jsme, že před námi byla restaurace naprosto plná. Nakonec jsme si koupili ještě láhve piva. Místní si u nich kupovali víno – alkohol, který číšník decentně zabalil, aby nebylo vidět, co si nesou:) jelikož alkohol se oficiálně v Maroku neprodává jenom na ojedinělých místech.

Tiznit - Maroko vchod do městaVchod do starého města Tiznit. Je tam několik takových bran. Lze tam zajet i obytným vozem. Tiznit - Maroko - trh nakupujeme mátuKupujeme mátu na trhu. Oblíbili jsme si marocký mátový čaj. Svazek obvykle stojí podle velikosti 1 až 2 MAD (což je v přepočtu 2,50-5 Kč) Historická památka – La Source Bleue,TiznitTiznit - Maroko - MešitaMešita – Almassjid Alkabir Tiznit - MarokoOriginální dveře do obchodu V pozadí je vidět hradba, která je kolem starého města (Medina),TiznitMešita v novém městě. Salát jsme měli jako předkrm. Červená řepa, rýže, cibule, brambory, salát, rajčata, černé a zelené olivy s dresingem. Salát byl moc chutný, možná nejlepší, co jsme dosud jedli.Karbanátky a špíz ochucené orientálním marockým kořením a hranolkyMural art v Tiznitu

Určitě doporučujeme navštívit město Tiznit.

Napsat komentář