Srbsko dovolená

Vyrazili jsme naším Méďou po Srbsku. Jeli jsme z Čech 27.6.2021 směrem na Slovensko, projeli jsme Maďarskem a od 8.7. – 20.8.2021 cestovali Srbskem.

Celkově jsme tolik km neujeli, jelikož jsme navštívili přátele a nějakou dobu moc necestovali. Ale pro ty, kdo by chtěli cestovat obytným vozem po Srbsku, přidáváme naši trasu pro inspiraci.Celkem jsme ujeli 1600 km.

Po Srbsku doporučujeme cestovat spíše před 

létem nebo po něm kvůli vysokým teplotám, ideálně např. v červnu nebo v září. Léto je zde mimořádně teplé. Srbsko nemá bohužel moře, spíše jezera. Lze se v nich koupat, ale moře je moře.

V Srbsku je celkově levněji než v Čechách, takže cenově dostupná dovolená. Pohone hmoty jsou dražší. Co bylo pro nás nejhorší – hledat místa na spaní. Mají zde několik kempů, které nemají moc dobré hodnocení a my spíše preferujeme být sami.

To, co je v jiných státech běžné, kde je možné přespávat, v Srbsku nejde. Nejčastěji jsme spali v blízkosti klášterů nebo na parkovištích u hotelů nebo třeba na parkovišti před opuštěným areálem. Nikdy nepřespáváme vedle hlavních silnic nebo kde je větší frekvence lidí. Vybírali jsme si místa i pod Parking4Night, ale našli si i vlastní.

Po celou dobu cestování jsme s nikým problém neměli. Jezdíme po místních silnicích a dálnice vynecháváme, protože chceme vidět okolí. Po celou dobu jsme se cítili bezpečně.

Z jídel doporučujeme ochutnat:
1.) Pljeskavice – balkánský hamburger
2.) Čevapčiči – mleté maso
3.) Riblja čorba – rybí polévka
4.) Sarma – plněné zelné listy masem
5.) Gibanica – burek těsto, ve kterém je maso nebo sýr, či brambory

Co můžete v Srbsku vidět?

Hory, jezera – Borske jezero pod masivem hory Černý vrch. Srbsko má i Národní parky – nám se líbil Národní park Tara, kde jsou možné vycházkové trasy. Dále můžete ochutnat minerální prameny Sokobanja, Vrnjacka banja, Ribarska banja, vykoupat se v horských jezerech Paličské jezero (dokončují akvapark- lokalita za maďarskými hranicemi).

Doporučujeme ochutnat velmi chutnou srbskou kuchyni. Lidé jsou velmi přátelští a dá se dobře dorozumět. Podívat se také můžete na památky zapsané do Unesca – Gamzigrad komplex Felix Romuliana. Jde o římskou pevnost, která se nachází cca 6 km od Zaječaru. Doporučujeme navštívit i vodopády Veliki Buk, též vodopád Lisine, který se nachází v pohoří Beljanica. S udávanou výškou 25 metrů patří k nejvyšším vodopádům srbských Karpat. Další místo, které stojí za to vídět je Národní park Đerdap, který je podél řeky Dunaj. Fotky a popisy cest jsme uváděli na FB do skupiny Život naplno. Tady přikládáme trasu, kudy jsme jeli. V letním období moc nevaříme, jelikož teploty dosahují skoro 40 stupňů a občas je oříšek najít stín. Po celou dobu nám vydržela plynová bomba, kterou lze, ale jen na vybraných pumpách, naplnit.

Pokud máte nějaké otázky, napište nám do komentáře, ještě lepší je se připojit do skupiny na FB.

Naše cesta bude pokračovat do Rumunska, Bulharska a Řecka. Pak uvidíme, kam dál.

Šťastnou cestu přeje Mike a Zdenka

Napsat komentář