Jak jsme prodávali byt?

Jak opustit svůj milovaný domov po tolika letech? Jak ho co nejlépe prodat?  Spousta emocí a navíc s prodejem bytu jsme moc zkušeností neměli. Naše zkušenosti aneb jak jsme začali připravovat byt na prodej.

1.Podat inzerát
Nejprve jsme se rozhodli to vyzkoušet sami. Byt jsme nafotili, dali na weby Bezrealitky.cz a pak Ceskereality.cz, které nám připadaly dobré. Bezrealitky.cz – po nějaké době můžete topovat svůj inzerát a komunikace s portálem je velmi dobrá. U portálu Ceskereality.cz je reakce po uveřejnění téměř okamžitá, z 99 % jsou to však realitní kanceláře, přestože napíšete, že máte zájem o fyzické osoby. Přes tento portál pak můžete podat další inzeráty hned na několik webů najednou. Připravte se na smršť telefonátů.
Zkušenosti: web Bezrealitky.cz nám zase dobře fungoval spíše pro místní, kteří lokalitu znali a buď chtěli změnit velikost bytu, nebo chtěli být kvůli rodině poblíž.

2.Fotky rozhodují
Nejdříve jsme si byt fotili sami. Bylo to v lednu a přes den poměrně málo světla. I když jsme fotky upravovali přes grafický program, nebylo to ono. Doporučujeme profesionální nafocení nebo fotky od zkušeného fotografa.

3.Home staging
Cílem přípravy bytu na prodej je jeho odosobnění tzv. home staging. Tady se ceny pohybují různě, hodně závisí, zda jde o firmu, či jednotlivce, dále pak na rozsahu služeb (možné od zapůjčení nábytku – cena se odvíjí od doby zapůjčení – po všechny drobnosti do bytu nebo zapůjčení pouze na focení na web – pro prodej).

4.Sami, či s realitkou?
Hodně realitních makléřů vám řekne (může a vůbec to nemusí být pravda), že je pověřil klient a jdou se podívat. V hodně případech jde o to, „dostat se do bytu na prohlídku a zalíbit se“. Někdy vidíte, že zájem je i reálný, někdy je cílem popovídat si a navázat kontakt. Na mou otázku: „Chcete si prohlédnout byt?“ makléř odpoví, že ne. Z celého procesu jsem byla dost unavená, je těžké ukazovat svůj byt a ještě v něm bydlet, i když už máte byt relativně vyklizený, navíc ho vždy připravit na prohlídku. Ještě je to o to horší, když chodíte do práce.

5.Jak si stanovit cenu nemovitosti?
Pro nás laiky to byl oříšek. Nejdříve jsme se podívali na lokality kolem nás, za kolik se byty inzerují, pak jsem se dozvěděla o cenové mapě – to jsou prodané nemovitosti ve vaší lokalitě – reálné ceny, jako jsou na katastru nemovitostí. Některé realitky vám je poskytnou aspoň orientačně s cílem získat vás pro sebe. Pokud máte známého makléře, většinou mají přístup do databáze katastru, lze to poměrně dobře zjistit. Náš prvotní odhad byl špatný, druhý byl realističtější – nakonec nám makléř doporučil cenu ještě o něco snížit. Dodnes jsem přesvědčena, že kdybychom čekali déle, mohla by být cena o něco vyšší, ale nám šlo i o čas. Záleží na tom, co je pro vás v momentu prodeje důležité.

6.Jak dlouho může prodej bytu trvat?
Záleží na vašich prioritách, čase, ceně, na tom, zda preferujete hotovost, či akceptujete banku a hypoteční úvěr – jednání bank je rozdílné –, a pak záleží i na akčnosti kupujících. Přesto je potřeba počítat – i když to půjde jako po drátkách – s cca 6 měsíci, proces prodeje, návštěvy, banka a poskytnutí hypotéky, odhadce, ladění kupní smlouvy, čekání na schvalovací proces na katastru, který v ideálním případě trvá v Praze 1 měsíc. Je u toho hodně papírování.

Kamarádky mi daly kontakty na realitní makléře, které jsem nakonec odmítla. Hodně se liší i výškou provize (1,8 %, 3 % i 4 %), doporučuji si to pořádně zjistit – část makléřů nechce provizi za prodej, zaplatí to klient/kupující, nebo si naopak provizi vezme a zařídí vše potřebné – organizuje prohlídky, připravuje smlouvy, pošle na katastr dokumenty, je při předání bytu budoucímu kupujícími a má zkušenost, jak komunikovat s bankou, aby se proces urychlil, pokud klient žádá o hypotéku.

Jak jsme to vyřešili my? 
Zvolili makléře, který přišel k nám do bytu. Kuriózní na tom bylo to, že časem mi došlo, že to byl můj bývalý klient:). Ocenili jsme, že se o všechno hluboce zajímal, poradil nám, jaké všechny dokumenty budeme potřebovat pro kupující, a navíc rád fotil. Jeho provize byla pro nás přijatelná. Fotky s malým Home stagingem (dekorativní úprava bytu – bez větších zásahů malování atd.) dopadly výborně, během 2 týdnů jsme měli několik zájemců – seriózních.

S čím počítat?
Část lidí se chodí spíše dívat a ani netuší, co je čeká v případě žádosti o úvěr. Chvilkami jsem měla pocit, že je to něco jako bytová turistika. Zažili jsme taky kuriózní případy, kdy například byt pro synovu rodinu s dítětem vybírala maminka. Naším cílem bylo neprodat pod cenou, ale zároveň nečekat půl až tři čtvrtě roku, protože máme další plány, a to vyrazit na cesty.

Máte ještě další tipy? Napište nám je do komentáře.

Hodně štěstí při prodeji bytu!

Ilustrace, sketchnoting: Zdenka

Napsat komentář