Plynová láhev/bomba v Norsku

Dovezli jsme obytný vůz z Německa a máme přípojku na německé láhve/bomby.

Ve Finsku jsou přípojky závitu na bomby (cena za náplň: 23,- Euro) stejné jako v Německu, takže vyměníte kus za kus, ale v Norsku mají odlišný systém připojení.

Naši první norskou bombu/láhev jsme si vyměnili v automatu. Vložili jsme tam finskou a dostali norskou. Automat ji vzal a nekontroloval ventil. Myslím si, že pokud zajdete s finskou láhvi na benzínku, asi by ji ani nevzali.

Nebylo možno připojit norské láhve, tak jsme museli zajet k distributorovi příslušenství pro karavany v Tromso a tam nám prodali adaptér (cena 240.- NOK = cca 600.- Kč). Jmenuje se „MELLANKOPPLING M V-MUTTER“.

Láhev/bombu můžete vyměnit na benzínkách, často v supermarketech nebo i ve stavebních potřebách. Cenově se pohybuje 299,- NOK/náplň (cca. 750.- Kč), na Lofotech jsme platili 320,- NOK/náplň. Na venkově je mají i malé supermarkety. Zda prodávají plyn poznáte hned, protože mají venku skříň značky AGA. V ní totiž mají uskladněné plynové láhve. AGA je největším prodejcem, skoro všude jsme na něj narazili. Plynové lahve můžete koupit i v každém servisu pro karavany.

V Norsku mají dva systémy – tudíž 2 druhy ventilů. Jeden s ventilem pro domácnost (klikací) a druhý průmyslový ventil.

My kupujeme s průmyslovým ventilem a ty jsou s uzávěrem. Hlavně nakupujeme láhve na benzínkách. Jednou jsme koupili v samoobslužném automatu.

Na jihu Norska je situace s plynovými láhvemi jiná než na severu. Láhve s průmyslovým ventilem jsou k dostání jenom na vybraných místech. (je nutné si je najít na mapě předem). Tak jsme využili síť LPG stanic (www.LPGNORGE.no), která umí naplnit všechny druhy prázdných láhví i poloprázdné láhve, navíc je to daleko levnější než výměna láhve za láhev na pumpě. Cena za naplnění 11 kg plynu je 189.- NOK (470 Kč). Plnění proběhne na počkání. LPGNORGE je jako normální LPG stanice, mají tam i jeden stojan.

Pro informaci: cestujeme v říjnu, teploty venku se pohybují v rozmezí -5 až +5 stupňů. Naše spotřeba je cca 1 láhev na 5-6 dnů. Vaříme 1 x denně a topíme (cca 12 hod.). Lednice funguje na elektřinu.

Švédsko používá stejný systém průmyslových ventilů jako Norsko. Cena je cca. 25 SEK/kg (cca. 60 Kč), pří doplnění plynu na LPG čerpacích stanicích.

Další fotky zde

3 komentáře u „Plynová láhev/bomba v Norsku

 1. Petr Zemánek

  Ahoj jen potřebuji upřesnit. Jak v Norsku tak Finsku 1..musím koupit jejich láhev?(mám jen české,asi jo)
  2.mohu ji vrátit za zálohu a kde(nebo si ji musím nechat jak u nás a popř.prodat na inzerát?).
  3..pokud píšeš o ceně ta je za náplň nebo lahev nebo láhev s náplní?
  Zvažuji zda vzít více flašek z domu nebo kupovat až tam.Díky za odpověď.

  1. admin Autor příspěvku

   Ahoj, díky za komentář. Doplnil jsem další informace do článku.
   1.) Měli jsme německou a vložili ji do automatu a z automatu jsme dostali norskou láhev.
   2.) Předpokládáme, že ano – podle informací z internetu. Zatím jsme ještě na cestě, pak doplníme.
   3.) V článku opraveno, cena je za náplň.
   4.) Máme dvě láhve a průběžně kupujeme.

Napsat komentář