Plynové lahve a náplně ve Španělsku

Vydali jsme se na delší dobu do Španělska, a tak jsme potřebovali vyřešit plynovou lahev. Na internetu jsme se dočetli, že zde nejsou rozšířené plnírny na plynové lahve. Tak jsme se rozhodli, že si pořídíme španělskou lahev. Tady jsou naše tipy

Připojení plynové lahve přes regulátor Click-On

V obytném voze máme namontovaný německý regulátor plynu. Španělské lahve mají na rozdíl od českých/německých lahví nikoli šroubovací, ale klikací připojení (Click-On). Je tedy potřeba zakoupit španělský adaptér. Ve Španělsku existují 2 druhy regulátoru Click-on.  První je s názvem „Regulador de Salidalibre“, ten se nedá napojit na náš německý systém, potřeboval by ještě závitový adaptér (typu 4). Ale onen závitový adaptér se shání ještě složitěji než druhý regulátor s názvem „Regulador presión Variable“.

Rozdíl je, že „Regulador de Salidalibre“ má červený uzávěr, který má sice v názvu uvedeno regulátor, ale jedná se o pouhý uzávěr, který je buď zavřený, anebo otevřený a propouští okamžitě plný tlak plynu. Druhý regulátor „Regulador presión Variable“ má černý regulační uzávěr, se kterým můžete nastavit, kolik má propouštět plynu (lze nastavit 0–2 bar). Oba regulátory se dají koupit skoro všude, ve všech španělských železářstvích (ferreteria) nebo stavebninách. Cena je přibližně 13 až 15 eur.

 

Jak koupit španělskou plynovou lahev

Můžeme uvést pouze naši osobní zkušenost a podat konkrétní popis nákupu plynové lahve od společnosti Repsol. Na internetu jsme se dočetli, že není jednoduché dostat se ke španělské lahvi. Četli jsme příběh, že k zakoupení 11 kilogramové lahve/bomby je potřeba předložit potvrzení o revizi plynu a podepsat smlouvu. Tak jsme záhy po příjezdu do Španělska začali řešit situaci kolem bomby.

K našemu překvapení jsme zajeli na benzinku „Galp“ a tam nám bez řečí prodali plnou plynovou lahev a chtěli zálohu 10 eur. Za náplň požadovali 15,50 eura. Celkem nás stála španělská plná plynová bomba od firmy Repsol 25,50 eura. Na benzínce Repsol jsme vyměnili propanovou lahev za 11,50 eura. Ceny se liší podle regionu i podle benzínky/firmy.

Ale pokud byste měli i přesto problém sehnat španělskou plynovou bombu od firmy Repsol, tak se zde dají sehnat na trzích nebo na facebookovém Marketplacu. Stačí si tam zadat slovo „Repsol“.

Plynové lahve Repsol poznáte podle jejich nápadné oranžové barvy. Na rozdíl od butanových plynových lahví jsou propanové plynové lahve označeny černým pruhem, na kterém je napsáno „Propano“.

 

Výměna prázdné plynové lahve

Repsol benzinky jsou přítomny po celém Španělsku. Výměna prázdné plynové lahve za plnou je obvykle možná na kterékoli čerpací stanici Repsol. Ale i jiné benzinky (třeba síť Galp, BP) jsou zásobovány plynovými lahvemi Repsol.

Na oficiální plnírnu plynu jsme nenarazili – zatím. Sami si plynovou lahev plnit nechceme.

 

Plnírna plynových bomb

Našli jsme ve městě Santa Pola oblast Alicante (GPS 38°12’31.3″N 0°34’43.6″W) benzínku (PolaGas – Estación de Servicio), na které se dají plnit bomby/lahve. Pumpař byl ochotný a navíc mají i různé adaptéry na plynové bomby. Navíc má i velmi příznivé ceny PHM. 

 

Informace:

Hlavně distribuční sít španělských lahvi je od firmy Repsol (mapa https://www.repsol.com/app/sa/herramientas/buscadorestacionesservicio/
A firma Cepsa (mapa https://cercadeti.cepsa.es/search?query=&filters[Puntos%20de%20venta%20m%C3%A1s%20buscados][]=5a0b196449592210009205ec&poi=Autogas

Pokud máte zabudovaný plyn v obytném vozu, stačí zajet na jednu z těchto stanic https://www.mylpg.eu/stations/spain/

6 komentářů u „Plynové lahve a náplně ve Španělsku

Napsat komentář