Praktické informace o Norsku

Máme pro vás pár praktických informací, než pojedete do Norska třeba i s obytným vozem. Co se vám bude hodit vědět, než vyrazíte směr Norsko? Pokud jste tam ještě nebyli, tak si přečtěte náš článek. Po Norsku jsme cestovali od 1.10. do 2.11.2019. Napsali jsme dva články – tento první obsahuje spíše praktické informace, co se vám může hodit. Druhý článek Norsko moderní s čistou a kouzelnou přírodou” je napsaný formou deníku a najdete tam místa, která jsme navštívili a zaujala nás.

 

Infrastruktura a silnice atd…

Norsko má nejtěžší topografii v Evropě. Na velkém množství hor, zálivů, fjordů, ostrovů atd. nejde jenom vyasfaltovat silnice a hotovo. Mají zde dobře propracovanou dálniční a silniční síť. Norsko má přes 1100 tunelů. Nejdelší tunel je Lærdalstunnel, má 24,5 km. Nejdelší tunel, ve kterém jsme jeli my, měl 8 kilometrů a byl to skutečně zážitek. V průměru je jejich délka 1 až 2 kilometry. Existují i tunely z několika kruhovými objezdy, které jsme zažili v „Tromsu“ pod městem. V Norsku mají i 33 podmořských tunelů, které jsou hluboké až 283 metrů pod mořem. Spojují fjordy nebo i ostrovy s pevninou. Zajímavé jsou i velké mosty, které překonávají fjordy nebo spojují několik ostrovů dohromady, a tak překonávají záliv. Třeba „Atlantic Ocean Road“, který měří 8,3 km.

Veřejné silnice nejsou placené. Ale některé úseky mají placené, dále tunely, mosty atd. Dokonce , i když projíždíte městem. Na dopravních značkách jsou označeni „KR“. Většinou jsou to nově vybudované infrastruktury, které potřebují splatit, a tak mají na začátku a na konci mýtné brány (kamery nasnímají SPZ) na dopravní značku, kde je napsáno kolik je poplatek, dole je odkaz na „Autopass.no“. Můžete si pořídit přes internet i mýtnou krabičku, ale kdo ji nemá, tak tomu zašlou domů vyúčtovaní, které zaplatíte převodem. Kdy to vyúčtování přijde, to zatím nevíme 😊

Celou naší cestu po Skandinávii jsme jeli asi po nejkvalitnějších silnicích. I přesto, že velké množství vozidel jezdí s pneumatikami s hroty, tak stav vozovek byl vždy na nejvyšší úrovni. Projeli jsme několika úseky, které se opravovaly nebo nově budovaly. Byly perfektně organizovány, a to buď kyvadlovou dopravou nebo byly připraveny objížďkové trasy nebo doprovodné vozidlo „Ledebil folg meg“.

Vozový park je na velice vysoké úrovni. Mají zde vůbec nejnovější technologie. Obrovské množství elektromobilů Tesla, Kia, Toyota, Nissan, VW, Audi, BMW atd. Potkali jsme je defacto všude.  Jezdili i v nejodlehlejších vesnicích. Síť nabíjecích stanic je snad hustší než síť benzínek. Skoro u každého supermarketu byly nabíjecí stanice.

Autobusové zastávky měli všude digitální display, kde bylo vidět, kdy přijede další bus.

 

Dodržování rychlosti

Radary uvidíte na hlavních trasách, kde měří rychlost, úsekové měření rychlosti, příležitostně měří i sama policie.

Rychlost ve vesnicích je 50 km/hod, na venkově 80 km/hod, na dálnici 100 nebo 110 km/hod – dle dopravního značeni.

Doporučujeme všude platit v automatech parkovné, kontroluje se to a pokuta je od 600,- NOK (1500 Kč)

 

Čerpací stanice & pohonné hmoty

Převážná část benzínek je na kreditní karty, nemusíte ani jít dovnitř. Při placení máte volbu platba ihned nebo platit můžete uvnitř. Strčíte tam kartu, zadáte pin, vyjmete kartu a tankujete kolik chcete.

Ceny PHM se dopoledne i odpoledne mění, ale i podle dne v týdnu. Nejlevnější je to v neděli. Nejnižší cena nafty se pohybuje od 13,59 do 16,89 (34,15 – 42,44 Kč). Některé mají i dobíjecí stanice. LPG není všude, spíš ojediněle.

 

Domy

Dřevěné a upravené. V domácnostech hodně svítí, v domě ve všech pokojích, a to i přes den vč. venkovních světel.

Domy nemají tendence moc zdobit, útulně mají uvnitř. Venku nemají moc květin nebo trpaslíků. Projížděli jsme oblastmi, kde se dodržoval místní styl a domečky byly bílé nebo černé s bílými rámy nebo jenom červené vesnice. Byly i lokality, kde měl každý dům jinou barvu.

 

Pomoc pro „karavanisty“ a posádky v obytných vozech

Doplnit zásoby vody bylo poměrně snadné. Nikdy jsme neměli potíže čerpat čerstvou vodu zdarma třeba na čerpacích stanicích.

Dá se čerpat – hodně to závisí od majitele kempu i v kempech. Jelikož jsme jeli na podzim, dost kempů bylo zavřených.

 

Plyn do obytňáku

Bomby/láhve – Norové používají stejné přípojky jako ve Švédsku. Mají dva druhy ventilů: průmyslový a domácí (klikací). My jsme používali průmyslový ventil, který má kohoutek na zavíraní. Na severu je dostanete na každé benzínce nebo tam, kde uvidíte venku skříň od firmy AGA (cena za náplň je 299.- NOK) vrátíte prázdnou láhev a dostanete plnou. Pak existují ještě různé sítě (jedna je třeba www.LPGnorge.no), kde lze láhve bez problémů doplnit (náplň je za 189 NOK). Kolem jižního pobřeží už láhve s průmyslovým ventilem nejsou samozřejmostí a na všech benzínkách k dostání (je dobré se předem informovat na internetu).
Viz info najdete ve článku zde.

 

Banky

Nemáte možnost výměny peněz nebo sem tam, no kurz je velmi nevýhodný. Hotovost vám vezmou, ale místní banky přestaly před 1,5 rokem dělat směnárenskou činnost.

 

Supermarkety

Jsou otevřené od rána od 6-7 hodin do večera do cca 22-23 hodin. I v sobotu, ale v neděli je zavřeno. Pak chléb, pečivo a maličkosti si můžete koupit už jenom na benzínkách.

Výběr potravin je trochu užší, ale mají ho velice kvalitní. Výběr nepřekypuje rozsahem (ve srovnání třeba Německo, Švédsko, nebo Estonsko).

Zbývají jenom pokladní, ceny jsou plně digitalizované i na obrazovkách, preferují samoobslužné pokladny. Pošty mají spojené se supermarketem.

Plastové láhve a hliníkové plechovky jsou zálohované, skleněné ne.

Nejčastější supermarkety, které uvidíte jsou např. Kiwi, Extra, Coop, Rema 1000, Joker ve městech, vesničky mají Eupriss, kde se nejedná o klasický supermarket, ale spíš tam najdete nějaké drobnosti do domácnosti, pak koření polívky a hodně různých sladkosti a mističky do domácnosti, drogerii, pak oblečení a nářadí.

 

Pečivo a chléb

Chléb nám moc nechutnal, připomíná toastový, no na rozdíl od něj obsahuje hodně různých zrníček. Existuje i tmavý chléb, ale má měkkou strukturu. Hutný, těžký chléb zde nenajdete vůbec. Pečivo jako housky, rohlíky mají pouze pár druhů. Výběr je dokonce menší než v Čechách.

 

Alkohol

Alkoholické nápoje si lze koupit ve všech supermarketech jenom do hranice 4,7 procent (pivo, Cider či koktajly). Ostatní lze koupit ve vybraných stáncích – prodejnách s názvem Vinmonopolet, který zavírá většinou v 17 nebo 18 hod. Ceny alkoholu oproti našim jsou několika násobně vyšší.
Viz info najdete ve článku zde.

 

Tabák a kondomy

Informace nebo reklamu na cigarety nikde nevidíte, ani v supermarketu. V supermarketu na pokladně si musíte říct, co chcete a dostanete bon, se kterým pak v automatech – jsou většinou naproti pokladně, dostanete vybrané zboží. Lidé zde velice zřídka kouří.

 

Populace

Norové na nás působili, že jsou velice aktivní, všude sportovali, nejsou obézní. Také jsou velice sociální k starším a handicapovaným lidem. Všude toalety pro invalidy. Veškeré prostory jsou přizpůsobené pro vozíčkáře a staré lidi třeba s rolátorem. Velké množství mini elektro vozidel.

“Národní jídlo – fast food”, které snad můžete koupit všude, je párek v rohlíku i v kombinaci se slaninou i hamburgery.

 

Komunikace

S angličtinou jsme se domluvili všude bez problémů. Lidé jsou slušní a ochotní pomoci. Norsko má poměrně vysoký počet migrantů. Pracují často třeba jako řidiči nebo na pokladnách.

 

Příroda a okolí

Všude je velmi čisto a uklizeno vč. toalet na všech místech. Velice čistá zem. Všude jsou kontejnery na třídění odpadu. Nikdy nejsou vyhozené odpadky.

 

Policie a bezpečnost

Téměř nikde není vidět policie. Za celý měsíc jsme viděli jenom 3 policejní auta, a přesto nikde nejsou, tak jsme se cítili bezpečně.

Lidi mají na sobě po ulicích reflexní zelené vesty. Děti je mají vždy na sobě, když opustí budovu školky a hrají si na školním hřišti.

 

Internet

Kvalita internetu a připojení je velice dobrá, většinou jsme měli síť LTE/4G i v odlehlejších místech. Cena internetu: musíte si koupit v trafice SIM kartu za 29.- NOK, pak můžete jít do Telia (zvolili jsme stejného operátora jako ve Finsku) obchodu, kde musíte předložit OP – občanský průkaz nebo pas a zaregistrovat se a až pak si nabijete třeba jako 20 GB dat za 529.- NOK (cca. 1330.- Kč).
Internet zdarma můžete najíte uvnitř mnoha supermarketů např. „Coop“ , v „EXTRA“ a dalších nebo fastfoody jako je „McDonald“ nebo „MAX“, což je obdoba nám známého McDonaldu ovšem v kvalitnější a chutnější verzi, ale i dražší.

 

Cestujete karavanem či obytným vozem a chcete si vyprat?

Síť prádelen jako ve Finsku tady neexistuje a máte možnost si nechat prádlo vyprat a za několik dnů vyzvednout, ale je to o dost cenově náročnější.

 

Hřbitovy

Hřbitovy jsou udržované, ale je velký rozdíl ve vzhledu např. v Polsku i v Lotyšsku jsou ozdobené květinami, svíčkami, no ve Finsku nebo v Norsku suché, střídmé jenom podobné kameny a nic víc.

 

Co závěrem?

Norsko je určitě pro nás jako země velmi dobrou inspirací, všechno skvěle funguje a je to bezpečná a navíc krásná země. Máte nějakou otázku, napište nám na e-mail a pokud budeme vědět, rádi vám odpovíme.
Můžete se taky podívat na naše videa na Youtube kanálu: Život naplno.

Šťastnou cestu!

Napsat komentář