Čas je důležitá cenina

Vzpomínáte si, když jste byli dětmi? Jak jste vnímali čas? Já si přála rychle dospět, chtěla jsem chodit do práce, vydělávat peníze, dělat si, co chci, abych nemusela poslouchat příkazy a zákazy rodičů.

Postupem času, čím jsem byla starší, jsem zjistila, že čas velmi rychle běží a je potřeba k němu přistupovat jinak a proto jsme se vydali na cestu po Skandinávií (projeli jsme Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Španělsku a  od února cestujeme po Maroku).

Chcete vědět, kde cestujeme a co máme nového? Získat tipy, které vám ušetří čas i peníze za PHM?  Jaké aplikace nám pomáhají na cestách? Na co si dát pozor a co se nám osvědčilo? Připojte se k nám do skupiny na FB: Život naplno nebo pokud máte rádi fotky, tak mrkněte na náš Instagram nebo na videa z cest. Průběžně zpracováváme videa z jednotlivých států na našem Youtube: Život naplno.

Každé ráno začíná nový den, ale nikdy nevíme, co nám přinese. Je nám už více než 45 let, a tak jsme už něco zažili. Začalo nám to připadat stereotypní, život byl tak nějak neměnný, bez opravdové radosti. Ztráceli jsme energii a měli jsme pocit, že více energie dáváme, než se nám vrací. Navíc léta přibývala, a tak vznikla myšlenka zkusit si chvilku nebo déle žít jinak. Cestovat. Překonat strach, obavy a zkusit něco jiného.

Jaké je to na cestách?
Na cestě tomu zase bylo obráceně – každý den jinde a s každou zemí 2-3 dny adaptace na to, jak to tam funguje – ceny, SIM karty a jejich tarif, potraviny. Naše první cesta trvala 4 měsíce uběhly velmi rychle. Ujeli jsme kolem cca 19.000 km obytným vozem, kterému jsme dali jméno Méďa. Stále jsme na cestě.

Dost často se nás ptají na ponorkovou nemoc – žít na 10 m2, myslím, že jsme to zvládáme dobře:) Spíše na začátku panovala nervozita než jsme si zvykli, kdo a za co bude zodpovídat a jak to bude celé fungovat.

Naše poznání?
Je obrovská škoda nevyužít čas, který máme. Ani nevíme, kolik ho reálně máme. Začalo nám být líto plýtvat jím v nenaplňující práci nebo nechat se řídit někým, komu na vás ani nezáleží. Zážitky, poznávání – to je něco, co nás obohacuje, umožňuje nám odstup, pomáhá nám vidět věci z jiného úhlu a profesně nás taky obohacuje.

Co jsme výjimečného zažili?
Zažili jsme spousty nový věcí, které jsme neznali nebo o nich jenom četli. Např. v Dánsku nám silnice skončila – Wattovo moře. V Estonsku nás téměř na Paldiski u majáku odfouklo – měli jsme problémy vůbec udržet foťák i sebe. Ve Finsku jsme spali 1,5 km hluboko v lese, kde byl naprostý klid, byli jsme obklopeni houbami, borůvkami i brusinkami. V Norsku jsem letěla po zmrzlé pláži jako po kluzišti do moře, no naštěstí jsem se zastavila o mořské řasy. Ve Španělsku jsme zažili vichřici Glorie, která nebyla 35 let.

Nevěděli bychom, jaké je to spát u moře v bouřce, kde šíleně foukalo a celý vůz se houpal a vůbec se nedalo spát z toho hluku.  I když jsme cestovali na podzim hodně času jsme strávili i venku. Ráno káva v teplácích a venku byl 1 stupeň – byla to paráda! Nikde nikdo.

Životní minimalizmus

Zjistili jsme kolik věcí nepotřebujeme a navíc, že cesta minimalizmu je fajn. Vařit v mini kuchyňce a vybírat si výhled, při kterém chci daný den vařit. Jednou moře, pak vodopád, ledovec nebo výhled na horu. Společně jsme polepili náš obytný vůz barevnými obrázky, které jsem nakreslila tzv. doodle art a mohli jsme sledovat reakce lidí na něj. Jet po mostu dlouhém 8,5 km přechod ze Švédska do Dánska a houpat se na silnici díky větru jako lísteček, i přesto, že náš Méďa má několik tun.

Norsko 2019

Tak co žít o něco kvalitnější život?
Čas, volnost, svoboda a zdraví jsou hodně důležitou ceninou, tak hledejte místa, kde se cítíte dobře a která vás naplňují radostí a štěstím.

Skutečnou měnou života je čas, ne peníze a my všichni jsme ho dostali omezenou zásobu.
Robert Harrison

Proto pokud ve vás – stejně jako v nás – hlodá myšlenka, že se někam chcete podívat, něco nového si vyzkoušet, tak to udělejte, protože se může stát, že tu skvělou příležitost promrháte. Pokud chcete pomoct s nasměřováním nebo rozhodnutím, zda udělat či neudělat takto zásadní životní změnu, napište mi: info@edux.cz – pracuji jako lektorka, sketchnoterka i jako profesionální koučka již více než 5 let a mohu vám pomoct si udělat v hlavě nebo na nové cestě pořádek.

Jděte do toho a žijte své sny!

Zdenka a Mike

Napsat komentář