Cestovatelský deník

Chcete si vytvořit originální cestovatelských deník? Zkuste to se sketchnotingem

Rádi cestujete? Zkuste si své zážitky zakreslit. Nebojte se, talent ke kreslení nepotřebujete. Prozradím vám, jak postupovat. Využit k tomu můžete různé cestovatelské deníky, ale originální deník, který si sami vytvoříte.

Můj tip: vyzkoušejte něco nového, sketchnoting.

O co jde?
Jde o kreslené neboli vizuální poznámky. Je to kombinace slov a jednoduchých obrázků nebo ikonek.

Co k tomu potřebujete?
Stačí vám blok, doporučuji s kroužkovou vazbou. Zvolte si formát, který vám na cestování nejlépe vyhovuje. Hodit by se mohlo i černé pero s ostrým hrotem, pastelky nebo fixy, které jsou v kontrastu s černou barvou a tedy vyniknou. Může jít například o barvy jako oranžová, tyrkysová, světle zelená nebo růžová.

Jak si začít dělat zápisky?
Pokud jste dosud více psali, zkuste to, co jste psali nahrazovat jednoduchými obrázky a já vám pár cestovatelských ikonek přidám k článku.

Jak může sketchnotingový zápis vypadat?
Zvolte si téma dne, resp. místo, kde jste a nakreslete, co jste tam zažili. Může to být pouze obrázek moře a slunce, jednoduchý náčrt hradu anebo to může být mapka místa, které jste navštívili. Oživíte je šipkami a popisky, kde jste co viděli. Zakreslit si můžete i nové jídlo, které jste poprvé ochutnali.

Proč si cestovatelský deník vést formou sketchnotingu?
Protože jeho výhodou je, že zapojíte více smyslů. Vidíme (vizuální tedy oči) krásnou přírodu kolem nás, pohybem ruky (kinesteticky) zakreslíte to, co se vám líbilo a dodáte barvy.

Nejde jenom o vizuální fotku jako z fotoaparátu, ale při zápiscích zapojujeme aktivně naše smysly. Posilujeme své nové dovednosti – vystihnout důležité momenty z cest i vlastní kreativitu. Nejde o to, jak vaše kresby a zápisky vypadají, ale o vaše myšlenky, zachycení nezapomenutelných momentů a zážitků z cest. Takto si i já dělám poznámky na našich cestách. Je to zábava a trénuji kreativitu.

Pár tipů, jak začít

  1. Pořiďte si cestovatelský sešit (ideálně bez linek)
  2. Své výtvory si nakreslete jenom jednou černou fixou s ostrým hrotem nebo použijte celou škálu pastelek, takže barevnost dodá šmrnc vašim poznámkám.
  3. Kombinujte text a jednoduché kresby
  4. Máte v zásobě nálepky? Zakomponujete do vaší kresby, stane se tak ještě originálnější.
  5. Své myšlenky, názvy atraktivních turistických míst nebo měst si dejte do bubliny nebo rámečků a myšlenky propojte šipkami. To může být první krok ke sketchnotingu
  6. Zkuste si před cestou najít jednoduché cestovatelské ikonky, které zahrnete do zápisů (např. batoh, sluníčko, zámek, termoska, plavky, kolo atd.)

Díky zakreslení si své zážitky budete lépe pamatovat a věřím, že vás to bude i bavit. Pamatujte: na kvalitě uměleckého výtvoru tolik nezáleží.
Workbooky - kreslení, postavičkyŘíkáte si, to je zajímavé, tak to zkusím…, ale nevíte jak začít, začněte s některým z mých workbooků, doporučuji – Jak jednoduše na sketchnoting. Pokud začínáte a opravdu si myslíte, že jste antitalent na kreslení, začněte workbookem – Jak jednoduše kreslit. Najdete v něm cvičení a ukázky ikonek.

Přeji vám krásné zážitky a ještě originálnější výtvory

Zdenka

Napsat komentář