Krátký výlet do Švédska za losem

2.11. vstupujeme do další skandinávské země po dálnici E6. Jedeme do nejbližšího obchodního centra (GPS 58°18’46.6″N 12°18’27.5″E) blízko Vänersborgu . Jsou tam všichni operátoři, tak se jdeme informovat. Volba nakonec padla na telefonní kartu od operátora Telenor. Ten má nejlepší podmínky. Nabízí jako jediný SIM kartu s evropským roamingem na půl roku, a to 60 GB za 999,- SEK (2.411,- Kč). Když opustíme Švédsko, tak máme ještě půl roku na to, vyčerpat data. Jdeme ještě něco nakoupit. Ceny jsou nižší a výběr potravin oproti Norsku je obrovský. U benzínky doplníme vodu. Zdarma. Protože už je pozdní odpoledne, rozhodneme se, že přespíme (GPS 58°23’28.9″N 12°18’45.0″E) u největšího švédského jezera Vänern. V noci silně prší a fouká vítr. Tak se moc nevyspíme.

Počasí se moc neuklidnilo, tak jedeme dál. Krajinou probleskují větrné elektrárny, které jsme v Norsku moc neviděli. Je takové spací počasí, zastavujeme tedy na parkovišti v přírodní rezervaci Brobacka (GPS 57°58’35.1″N 12°26’19.2″E) a chystáme si jídlo. Ještě si něco pracujeme a jdeme spát.

Noc byla super a konečně jsme se vyspali. Ráno se konečně vyčasí a my se rozhodneme projít si turistickou trasu. Hned na vstupu je malý domeček, ve středověku plnil funkci vojenské stráže. Cestu mají dobře značenou, tak pokračujeme po červené značce a přicházíme k jezeru. Stoupáme po schodech na vyhlídku a děláme okruh v lesích a zase zpět k našemu Méďovi. Protože je stále hezké počasí, rozhodneme se, že se zase půjdeme podívat k moři a užít si ho. Směřujeme k přístavnímu městečku Skärmhamn, procházíme se po přístavu, vaříme si pozdní oběd a po obědě se ještě díváme na kouzelný západ slunce. Našli jsme sice parkovací místo, ale bylo vedle kostela v blízkosti domů, to nám nepřipadá moc šikovné, tak jedeme na alternativní nedaleké parkoviště (GPS 58°00’53.7″N 11°31’23.2″E) zvané Kyrkesund.

Je to parkoviště u malé zátokové pláže. Určitě jsme udělali dobře. Nikdo tady nebyl a jsme chráněni před větrem. Máme celé parkoviště pro sebe, tak se pokoušíme najít ideální rovné místo. Po chvilce ho nacházíme, Méďu máme úplně ve vodorovné poloze.
Pak chce Mike zapnout světlo v obytném voze, a zjišťujeme, že není žádná elektřina. Přestože nám aplikace ukazuje, že je baterka na 100 % nabitá. Paráda, začali jsme tušit problémy, navíc je noc a my nic nevidíme. Mike si nasazuje čelovku a prochází všechny pojistky, ale žádná není vypálená. Zkouší všechno možné, ale nic nepomáhá, a tak zoufale hledáme na internetu, o jakou závadu by se mohlo jednat, a hledáme nejbližší servis, připravujeme se na nejhorší, protože bez elektřiny nefunguje ani topení, což je při chladném počasí celkem nepříjemná situace. Na internetu se dočteme, že je možné, že je rozbitá naše rozvodná skříňka ELEKTROBLOCK EBL 99. Mike zkouší přimáčknout kabely, ale nic nepomáhá. Poslední možností je zkusit zmáčknout vypínač, který vypíná spojení s vnitřní baterkou. Mike ho vypnul a opětovně zapnul, ale nepomohlo to. Tak ho znovu vypnul, mezitím si zase hledáme další informace na notebooku. Po asi půl hodině opět zmáčkne onen vypínač a hurá, elektřina je zpět. Vše zase svítí a funguje. Uf, bylo to napětí veliké. Tři hodiny jsme strávili hledáním řešení. Asi si ten ELEKTROBLOCK potřeboval jenom odpočinout. Konečně můžeme dělat naše každovečerní rutinní práce. Uklízíme pomalu všechny věci na místo a připravujeme si postele. Stahujeme fotky z fotoaparátu, zapínáme počítač a píšeme příspěvky, děláme si večeři atd. Další ráno nikdo nepřijede ani vyvenčit psa, tak máme dopoledne úžasný klid.

Jedeme navštívit přírodní rezervaci Kungsbackafjorden. Nachází se zde zámek Tjolöholm a krásná malá historická vesnička a pozorovací věž na ptáky. Procházíme se v parku a pozorujeme moře. Zámek vypadá velmi zajímavě, v současnosti však prochází rekonstrukcí, zároveň už ho zdobí na Vánoce. Od 15. 11. zde začínají vánoční akce. V okolí stavěli i vesničku, kde si bylo možné pronajmout domeček na dovolenou. Jedeme dál! Přírodní rezervace se nám přes týden osvědčily jako klidná místa na zastavení. Nyní si vybíráme Årnäsudden. Na malém parkovišti (GPS: 57°11’44.8″N 12°09’46.9″E) se sotva vytočíme. Trochu nám kazí výhled obrovský komplex elektrárny Södra Cell Värö, který má hodně komínů, ze kterých se hodně kouřilo, ale vůbec není cítit žádný zápach. Parkovací místo bylo rovné a klidné.

Ráno se probouzíme a venku je krásné počasí, tak se jdeme projít a podívat na přírodní rezervaci. Hned u vstupu je obrovské množství černých kuliček a najít kousek místa, kde nešlápneme do ovčího trusu, nám připadá takřka nemožné. Dále už je krásná, rovná krajina s balvany. Přírodní rezervace není až tak velká, tak ji docela rychle projdeme a vracíme se zpět.
Dochází nám plyn, tak jsme v blízkosti vypátrali plnicí stanici (GPS 57°08’14.5″N 12°42’30.0″E). Jedeme tam. Je to karavanové centrum ve městečku Ullared. Po příjezdu vidíme, že je už otevřený kontejner, v němž se nachází plnírna. Obsluha je tvořena starší paní, která ochotně naplní a ještě poradí, jak to funguje s plynem ve Švédsku. Jdeme ještě dokoupit potraviny a jedeme dál – zase zpět k moři do další přírodní rezervace Särdals Naturresavat (GPS 56°44’10.8″N 12°38’22.0″E), na malé parkoviště pro návštěvníky, kteří se sem v létě chodí koupat. Noc je parádně klidná.

Další den po cestě nacházíme pěkný větrný mlýn, tak se pod ním fotíme. A jako bonus na poli mezi vesnicemi potkáváme další divoké losy. Ale tentokrát byli asi jenom 10 metrů od nás a v klidu požírali listy zeleniny rostoucí na místním poli. Před námi a za námi zastavovala auta a jejich osazenstvo si tyto losy fotilo. Asi to ani pro Švédy, kteří zde žijí, není úplně samozřejmý pohled. Máme ohromnou radost. Fotíme se a točíme video. Blížíme se k městu Helsingborg. Dál se nám už nechce jet, už je tady hodně civilizace. Nejsou zde už moc klidná parkoviště. Margereteberg strand (GPS 56°12’54.8″N 12°32’41.4″E) v městečku Norra Höganäs nám připadá tak akorát. Sem tam někdo zastaví, ale večer byl klid. Parkujeme trochu stranou, takže neslyšíme, jak přijíždějí auta. Na druhé straně už je vidět Dánsko. Spíme klidně.

Ráno vstáváme do podmračeného dne. Jedeme k majáku Kullen Lighthouse, který se nachází v přírodní rezervaci Kullaberg. Po cestě projíždíme malebnou vesničkou Mölle. Přímo u majáku je moc hezké infocentrum. Vše je zde detailně popsané, probíhá zde výstava různých předmětů, prezentace, jak funguje moře, mají zde i dvě akvária. Do jednoho z akvárií si můžete sáhnout na hvězdice, raky a jiné mořské živočichy. Je to hodně orientované na děti. Můžou si zde i kreslit nebo se dívat na televizi, jsou zde i tajuplné pirátské truhly s překvapením. Venku se necháme ofoukat, mají zde i artefakt, jak vypadal maják před 500 lety. Jednalo se o pouhopouhou zavěšenou železnou nádobu, ve které hořelo dřevo. Tak trochu historický maják.
Večer se rozhodneme, že ještě jednu noc přespíme na Margereteberg strand.

Další den, 10. 11.19, jedeme přes Malmö a přes Öresundský most do Dánska a opouštíme Švédsko, což nám bylo docela líto. Čeká nás Dánsko a už se těšíme, co tam všechno uvidíme.

Technické informace:
Kurz je cca 2,36 x vyšší než česká koruna. Potraviny jsou zde levnější než v Norsku. Ve Švédsku taky mají Lidl. Dopravní značení a svodidla jsou v národních barvách žlutomodré.
Ceny alkoholu jsou nastaveny podle toho, kolik procent alkoholu je v té láhvi. Čím vyšší procenta, tím vyšší cena. Cena nafty 15,88 SEK (38,33 Kč), benzin 15,56 SEK (37,56 Kč). Je to první země, kde je nafta dražší než benzín.

Kalkulace:
Spali jsme 8 noci v Švédsku (2.11.-10.11.2019). Ujeli jsme 905 kilometrů. Utratili jsme celkem 5.629.- SEK (v přepočtu cca. 13.440,- Kč). Z toho jsme utratili 2.180,- SEK za potraviny, 999,- SEK (cca. 2.345,- Kč) za SIM kartu na data. 1.330 SEK = 3175 Kč za 83,47 l nafty. Plnění bomby 350 SEK (cca 835,- Kč). Za most přes Öresund do Dánska 770,- SEK (1.860,- Kč).

Další fotky zde:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímají vás aktuální informace z naší cesty? Sledujte nás na FB: Život naplno.
Máte rádi fotky, jsme i na Instagramu: Život naplno
nebo se chcete raději dívat na video, tak si dejte odběr na: https://www.youtube.com/channel/UCmfM2qVMiYDLuVYMVsvuXQw

Trasa a místa, kde jsme spali:

Mějte se hezky 😉

Napsat komentář