První země naší cesty – Polsko

Jak dobře znáte Polsko? Při projížďce Polskem jsme objevili další krásné místa pro odpočinek i dovolenou a chceme se s vámi o ně podělit…přečtěte si náš deník z cesty směrem do Skandinávie.

  1. Den

Wroclaw. Do tohoto krásného města jsme dorazili k večeru a našli parkoviště u parku Wrschodni přímo ve městě. Překvapivě jsme celkem dobře spali i přesto, že jsme nocovali jen pár metrů od parkoviště vedle hlavní silnice, tramvají a nedaleko byl slyšet i vlak.

 

  1. Den

Dopoledne jsme vyrazili po dálnici směr Varšava, kde jsme se nechtěli zastavovat. Jen jsme projeli. S Méďou nechceme zajíždět do velkých měst, nemá je rád. Nemá si kde odpočinout, protože bývá problém s parkováním a proplétání v menších uličkách je pro něj nepohodlné a únavné. A pro nás vlastně také.

Dorazili jsme do Biallystoku a tady končí dálnice z Varšavy. Potřebujeme poprvé tankovat naftu, je zde totiž trochu levnější cena nafty (v přepočtu asi 31 Kč/l.) než u nás. To je pro nás i pro Méďu super zpráva!

Máme hlad, tak jsme se rozhodli zajet do fastfoodu a ochutnat Polský Dürüm Kebab. Zjišťujeme, že je stejný jako u nás. V panelákové čtvrti vedle rozestavěného kostela na téměř prázdnem parkovišti zakotvíme s Méďou. Na zemi je sice rozbité sklo, no riskneme to na jednu noc. Vyšlo to a relativně jsme i dobře spali.

 

  1. Den

Ráno jedeme po silnici E67 směr Suwalky. Projíždíme skrz malebné lesy a louky a cítíme se skoro jako doma. Dojíždíme do města Augustów. Potřebujeme odpočinek, tak se rozhodneme projít se po městě. Naše kroky míří rovnou do cukrárny, kde máme zálusk na dortíky a kávu. Potřebujeme doplnit energii. Jsme překvapeni, jak je tu hezky. Viděli jsme malé vodní kanály, je tady spousta stánků se smaženou rybou. Překvapilo nás, že nejsme jediní turisti a zjišťujeme, že je to rekreační oblast. Tak se rozhodneme, že tu jednu noc přespíme.

Jedeme k jezeru, kde je krásná čistá voda a lidé se koupají. Při pohledu na průzračnou vodní hladinu jsme neodolali a šli se také vykoupat. Nával ve vodě rozhodně nebyl. Pak jsme si uvařili oběd. K večeru jsme se prošli po okolí jezera a byla to fakt paráda. Nádherné barvy, čistý vzduch a nikde nikdo. No úplná romantika. Přespáváme na prázdném parkovišti za městem u jiného jezera, kde je malá osada s kostelem. Noc je krásně klidná, jednoduše paráda!!!

 

  1. Den

Ráno objevujeme, že jsou tu stánky a prodej litevských suvenýrů, což už nám napovídalo, že jsme blízko hranic.

Procházíme dál, objevujeme pěkný park a nádherný kostel na ostrůvku. Pak se vracíme zpět do městečka ještě na oběd. Pokračujeme dalších 50 Km a těšíme se už na Litvu.

 

Závěrem:

Polsko má trochu levnější cenu nafty. Co nás překvapilo při tankování, že mají samoobslužné čerpací stanice, ale ty berou pouze hotovost. Do Polska jezdíme léta do části Gdyně, Gdaňsk či na krásný poloostrov Hel a tato lokalita – Augustów nás mile překvapila. Cenově je pro nás Polsko dostupné, navíc máme rádi jejich jídla jako boršč, žurek, pirohy (sladké či slané) a líbí se nám, že dávají k jídlům hodně zeleninové přílohy či známé zapiekanki, což je obdoba zapečené bagety s náplní podle vaši chuti připomínající trochu pizzu. Taky mají velmi levný internet. Je to tu barevnější než u nás, mají rádi kytky a výzdoby.

Kalkulace:
Spali jsme 3 noci v Polsku. Ujeli jsme cca. 840 kilometrů. Utratili jsme celkem 3.961.- Kč. Z toho jsme utratili 931 Kč za potraviny a 3.030 Kč za naftu.

Zde je video:

Zde jsou další fotky:

Cesta z auta
« z 15 »

Napsat komentář