Litva krásná, ještě neobjevená země

Konečně jsme dorazili do země, kterou neznáme. Do Litvy. Natěšeně koukáme kolem sebe a těšíme se na dobrodružství. Jak to tady vypadá? Co zajímavého objevíme? Co lidi? Takto to začalo.

1.Den

Nadšeně jsme fotili vstup do země a ihned vyrazili na prohlídku městečka Marijampole. Bylo teplo, hezké počasí a hned nás nadchl jejich park s netradičními vysokými lavičkami. Městečko je malé uprostřed památník, ale i moderní budovy. Uviděli jsme místní cukrárnu, tak jsme vyrazili zvědaví na ceny, jazyk i na to, jak vypadají dortíky, které jsme hned koupili a prozradíme, že nám fakt chutnaly. Protože se blížila noc, tak jsme potřebovali najít místo na spaní. Rozhodli jsme se zastavit vedle řeky „Nemunas“ u města Kaunas na parkovišti za průmyslovými halami, kde byli rybáři a pár lidí tam venčilo psy.

 

2.Den

Probouzí nás časný raní hluk nedaleké dálnice. Tak ještě v šortkách a pyžamu zahajujeme akci „kulový blesk“ – rychlý přesun na klidnější místo. Opouštíme rázem kolem 7. hodiny ráno oblast města Kaunasu, naproti nám se štosují kolony aut a lidi, kteří jedou s kruhy pod očima do práce. Zastavíme se po 30 ti kilometrech u vesnického hřbitova ve Vilikiji, kde jsme dospali spánkový deficit cca 2 hodiny.

První cesta nás vede na kopci do místního supermarketu na obhlídku. Doplňujeme zásobu banánů. Zkoušíme pro nás neznámé potraviny jako je kvasový nápoj, sušenky a sýr atd. Plni potravin jedeme dolu k řece na parkoviště u trajektu. Připravujeme se na oběd a pozorujeme, jak v nepravidelných intervalech převáží jedno auto za druhým.

Nabyti, odpočati a plný energie jedeme podél břehu řeky objevovat a prohlížet místní památky, většinou dřevěné schody, které vedly někam nahoru na kopce, kde nic moc není, což bylo celkem zajímavé, že se nechodí přímo po zemi. Na kopcích totiž ve středověku byly pevnosti, který dnes už neexistovaly. Jedeme dál směrem Jurbarkas. Ve městě a pak Taurage objevujeme obchod Lidl, tak jsme zvědavi a zastavíme abychom porovnali zboží i ceny. Jsme překvapeni, jak je u nich Lidl na úrovni (výběr sortimentu) a ceny jsou podobné jako u nás. Večer zastavujeme u jezera u vesničky Draudenia, kde si jdeme zaplavat. Je tu pěkně, přijíždí a odjíždí mladé páry, aby  si vychutnaly západy slunce. Noc je klidná.

 

3.Den

Ráno nás probouzí malý traktor, který oře na poli vedle nás. Jedeme zpět do města Taurage prohlídnout si místní památky. Pak směr Šilute a Klaipeda, kde jsme se krátce zastavili na prohlídku přístavního městečka Klaipéda. Večer jsme se prošli po moc hezkém i rušném městečku. Zašli jsme na pláž, která byla oblíbenou destinací surfařů. Jedeme se ubytovat za Palangou na malé parkoviště u Psí pláže. Jsme sami, tak je noc klidná.

 

4.Den

Ráno otevíráme žaluzie a jsme obklopeni autama, Jejichž majitelé venčí své psy nebo děti. Protože hezky svítí sluníčko, zůstáváme zde, aby se nám solár nabil. Vaříme si k obědu cuketu a brambory. Do další země nám chybí 30 Km. Čeká nás  Lotyšsko.

Závěrem: Jazykově jim rozumět moc nebudete, v menších městech se s angličtinou domluvíte. Platíte v eurech a bez problému kartou. Ceny jsou podobné jako u nás.

Z potravin nás zaujaly různé druhy rybích salátu a černý chléb. Bonbony a sušenky částečně prodávají i na hmotnost. Většinou jsme se pohybovali po vesnicích a poslední den jsme dorazili i k moři. Moře je velmi čisté a pláže jsou velmi dobře udržované. Chvílemi nám připadalo, že země, aspoň pokud jde o vesničky a městečka, není úplně připravena na turisty. Na tabulích u obchodů či restaurací moc angličtinu nenajdete spíše ve velkých městech. Doporučujeme jako destinaci pro dovolenou ať už k jezerům nebo k moři. Pokračujeme směr Lotyšsko.

Kalkulace:
Byli jsme 3 dni v Litvě. Ujeli jsme 474 kilometrů. Utratili jsme celkem 38,50 € (v přepočtu cca. 980.- Kč). Částka je jenom za potraviny, protože jsme jeli s plnou nádrží, kterou jsme natankovali v Polsku.

Trasa a místa, kde jsme spali:

Další fotky máte zde:

Podívejte se na video

Zajímají vás aktuální informace z naší cesty? Sledujte nás na FB: Život naplno.
Máte rádi fotky, jsme i na Instagramu: Život naplno
nebo se chcete raději dívat na video, tak si dejte odběr na: https://www.youtube.com/channel/UCmfM2qVMiYDLuVYMVsvuXQw

Napsat komentář