Naše nejlepší spací místa na pobřeží Maroka

Další článek ze série spacích míst je tentokrát z Maroka. Kdo naše články pravidelně čte, tak ví, že hodnotíme kempy známkami jako ve škole.

Maroko je dost exotická země, a protože v Maroku je málo divokých míst – zejména na severu –, tak jsme se rozhodli, že budeme převážně spát v autokempech.

Další důvod je, že chceme mít klid. Rovněž nám jiní kempeři říkali, že při spaní mimo kempy často přijede i policie a pošle vás z bezpečnostních důvodů do autokempu. Ve všech kempech je k dispozici elektřina, ale my preferujeme bez elektřiny. Sluníčka po celou dobu pobytu bylo dost. 10 MAD (Marocký dirham = cca 26 Kč)

 

Tangier Ibn Battuta Airport, Tanger (hodnocení 4–5)
GPS: 35°43’39.0″N 5°54’39.7″W – https://goo.gl/maps/DFnNVZoNeBkLqxSU7
Cena 33 MAD na noc.
Popis: Hlídané parkoviště na letišti. Internet na 3 hodiny nebo do vyčerpání asi 1 GB dat zdarma. Není tady moc klid a letadla do noci startují a přistávají. Brzo ráno přijíždí auta a zase letadla. Moc jsme se nevyspali. Bylo to nouzové řešení, protože jsme sem dorazili až kolem 19 hod., nebyl čas ve tmě hledat místa na spaní. Doporučujeme si vzít ranní trajekt a dojet do kempu Atlantis Gate. Tangier má cca 1 mil. obyvatel, projíždět centrem je chaos. Doporučujeme se mu spíše vyhnout.

 

Camping Atlantis Gate A Moulay Bousselham

Camping Atlantis Gate A Moulay Bousselham (hodnocení 2–3)
GPS: 34°52’30.0″N 6°17’16.6″W – https://goo.gl/maps/CqChxaUefWUhV2HF8
Cena 80 MAD/noc vč. elektřiny.
Popis kempu: jde o poměrně rozlehlý kemp. Každý si najde svoje zákoutí. Všude hodně zeleně. Mešita je trochu slyšet. Tento kemp už má svoje nejlepší časy za sebou. V areálu je restaurace, kde vaří jenom na objednávku tajiné, zde je i zdarma internet, který však skoro vůbec nefungoval. Skrz malou díru v plotu se dostanete na pláž, kde je hodně nepořádku. Trhy, centrum s restauracemi je vzdáleno asi 800 metrů. Hned za touto pláží se rozkládá obrovská pláž, která je poměrně čistá. Ve vesnici jsou obchody i funkční bankomat. V kempu jsme se super vyspali. Sanitární zařízení je tak trochu horor. Plíseň, odpadá omítka, sprchová hlavice nic moc. Ale dá se vysprchovat. Přes den procházejí různí prodejci s ovocem, zeleninou nebo rybami. Fajn bylo blízké minicentrum, kde si můžete vybrat a na trhu koupit zeleninu, placky či pečené maso do bagety. Využíváme jenom místo na spaní a případně si doplňujeme vodu do obytného vozu.

 

Camping la Chenaie, Kenitra

Camping la Chenaie, Kenitra (hodnocení 4)
GPS: 34°15’22.0″N 6°34’05.0″W – https://goo.gl/maps/jMgq6TtUdr39XTk47
Cena 42 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: jde o malý kemp uprostřed města, kapacita na cca 50 vozů. Mešita je dost slyšet. Ruch z vedlejšího hřiště nebo hlavní silnice. Za rohem je McDonald‘s a Marjane supermarket. Nedaleko je staré město s velkými trhy. Vedle je místní kavárna/čajovna, kde si můžete dát i alkohol a užívat si orientální večere (https://goo.gl/maps/AwujRmS3H7nMFhzH9). Moc jsme se zde nevyspali hluk byl slyšet z hlavní silnice. Jedinou výhodou tady byla blízkost města a trhy. Větší trh je tady v neděli.

 

Camping L’OCEAN BLEU

Camping L’OCEAN BLEU, Mohammedia (hodnocení 3–4)
GPS: 33°44’15.4″N 7°19’24.7″W – https://goo.gl/maps/r1X1eBzK5h5crtHu9
Cena 72 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: jde o  malý kemp. Poslední kus cesty jedete po štěrku. Vejde se zde asi 120 obytných vozů. Jsme tu jako sardinky, jeden vedle druhého. Málo zeleně. Plocha, na které parkujete, je vybetonovaná. Sanitární zařízení nic moc. Sprchová hlavice stříká všude. Teplá voda je v ceně, ale není úplně sladká. Internet funguje u recepce a je pomalý. U vchodu je restaurace s výhledem na moře. Můžete si zajít na jídlo. I pláž je docela hezká. Jinak tady nic není. Spánek příliš dobrý nebyl, protože jsou obytné vozy blízko u sebe a na těsno. Většinou kempeři přespí a brzy ráno vyrážejí, tak nás probudilo bouchání dveří. Mešita tady není vůbec slyšet.

 

Camping Mimosa

Camping Mimosa, Mohammedia (hodnoceni 3)
GPS: 33°43’36.8″N 7°20’08.8″W – https://goo.gl/maps/9irFECWFZTSDwovU7
Cena 80 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: je to obrovský areál, kde jsou i residenti a chatky. Takže sem jezdí poměrně hodně aut. Camping je prostornější, roste zde hodně zeleně, vejde sem asi tak 80 obytných vozů. Sanitární  zařízení mají asi nedávno zrekonstruovaná. Dlaždice jsou nové a čisté. Sprchová hlavice je nová, teplá voda je v ceně. Voda je vařící. Wifi se dá chytat v přední části, internet je docela rychlý. Mají zde i pračku. Po kempu chodí slepice, které většinou turisti krmí. V okolí nejsou žádné zajímavosti. Nedaleko je malý Carrefour, zde neprodávají alkohol. Nemají moc velký výběr evropských potravin. Po cestě sem vedle silnice stály stánky se zeleninou a ovocem nebo restaurace z tajine. Asi 500 metrů k pláži, která není úplně čistá. Není tady úplný klid. Je trochu slyšet ruch z hlavní silnice. Teď je vedle staveniště a byly slyšet i stroje. I zvuky nesoucí se z mešity zaznamenáte.

 

Camping Oualidia

Camping Oualidia, Oualidia (hodnocení 4)
GPS: 32°43’54.9″N 9°02’37.1″W – https://goo.gl/maps/gwteSSqVDpvWvv52A
Cena 30 MAD/noc.
Popis: Vlastně to není poradně camping, ale velké parkoviště. Záchod nebo sprchu zde nehledejte. Zaplatili jsme za jednu noc. Je to klidné, ani mešitu jsme skoro neslyšeli. Jediné, co nás probudilo, bylo malé, neustále nad ránem štěkající štěně, které si udělalo pod naším obytňákem spací místo. Okolí je vcelku kulturně a poměrně čistě upravené. Jsou zde restaurace, kam si můžete zajít koupit čerstvou rybu od rybáře. Nabízí zde, že vás odvezou na lodi na ostrůvek. Na kopci jsou malé obchody a trhy. Městečko stojí za návštěvu.

 

Camping Safi

Camping Safi (hodnocení 3-)
GPS: 32°19’00.9″N 9°14’16.2″W – https://goo.gl/maps/EE9rezJ8WfoLYnD9A
Cena: 35 MAD/noc za 2 osoby a vůz delší než 5 metrů.
Popis: Camping už má svá nejlepší léta za sebou. Spíš je to taková trochu troska. Sanitární zařízení a okolí už trochu v rozkladu. Parkujete na trávníku, a kdo chce, může se za příplatek připojit k elektrické síti. V areálu pobíhají psi, kteří štěkají i noci, ale asi patří do kempu. Jinak byla noc klidná. Sprcha je studená. Mají sladkou vodu. Výhodou je, že do centra Safi je to 2,5 km. Doporučujeme si vzít taxi nebo – jak jsme to udělali my – zaparkovat na parkovišti (https://goo.gl/maps/x9s9LxpLCgrBBFvJ8) přímo před centrem za 20 MAD. Pak jste už přímo před manufakturou keramiky. Návštěva manufaktura nás stála „dobrovolný“ příspěvek 100 MAD. Nebo jděte rovnou do Medini (=s taré město). Tam najdete taky keramiku. Jinak ještě doporučujeme navštívit ve městě velkou keramickou Tajinu (https://goo.gl/maps/gw7NM7yUVZinqcBG9)

 

Camping de la plage de Bhaibah

Camping de la plage de Bhaibah (hodnocení 1–2)
GPS: 31°47’17.0″N 9°35’04.7″W – https://goo.gl/maps/w3RFRit57KvVvEN58
Cena: 100 MAD/noc, bez elektřiny.
Abyste se sem dostali, odbočíte z asfaltu na cca 1,5 km dlouhou štěrkopísečnou cestu. Ale je to jiné a návštěva se vyplatí. Mají zde parkovací místa pro obytňáky, ale i chatky a domečky. Malý a poměrně čistý bazén. Areál je čistý, upravený, je to taková malá oáza. Je tady úplný klid a byl to jeden z nejlepších kempů. Na místě si můžete koupit i nějaké potraviny. Jediné, co jim můžeme vytýkat, je, že jim z kohoutku teče slaná voda. Není tady v okolí nic, není slyšet žádná mešita. Pláž je obrovská a především čistá. Byli jsme zde dvě noci a užívali klidu. Jako domácí malé mazlíčky chovají želvy. 500 metrů před kempem je restaurace, kam si můžete zajít na jídlo. Podél pobřeží dojdete do vesničky a tam byla i jedna prodejna potravin.

 

Paradis Aicha, Sidi Kaouki

Paradis Aicha, Sidi Kaouki (hodnocení 2–3)
GPS: 31°20’51.4″N 9°47’37.9″W – https://goo.gl/maps/AuDYPniSGccCFsm69
Cena: 30 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: v okolí se nacházejí tři kempy, tento je nejlevnější z nich. Je to prostě jenom parkovací místo se záchodem a studenou sprchou. Můžete zde vyprázdnit záchod a nabrat užitkovou vodu. Nic víc, ale nám to stačilo. Byl tady docela klid. Majitel se snaží a je milý. Tohle místo je pro surfaře a na kitesurfing. Jinak doporučujme navštívit moc pěkné město As-Sawíra, kterému se také říká Essaouira. Má moc hezkou medínu a přístav je taky zajímavý. Turistický ruch tady žije hlavně pro milovníky vodních sportů.

 

Camping Imsouane

Camping Imsouane (hodnocení 4–)
GPS: 30°50’46.7″N 9°49’17.9″W – https://goo.gl/maps/PKRdPkKTCLWYJknP8
Cena 80 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: příjezdová cesta po písku. Je to tu dost malé. Skoro celou noc zde štěkali psi. V pánských sprchách ze šesti fungovala jenom jedna. Sice tekla teplá voda, ale slaná. Kemp ještě pronajímá malé chatky nebo lodičky předělané na spaní. Kdo chce přespat v Insoumne, tak doporučujeme spát na promenádě, kde zaplatíte 10 MAD a máte k tomu aspoň krásný výhled. Cesta do centra je přes skládku odpadu. Vesnice se živí rybařením a návštěvami lidí, kteří rádi surfují. Je zde spousta restaurací a surfařské školy i obchody a půjčovny. Pláž je moc pěkná.

 

Camping Aourir (hodnocení 1–2)
GPS: 30°29’41.1″N 9°37’23.5″W – https://g.page/campingaourir?share
Cena: bez elektřiny 110 MAD.
Popis kempu: kemp je trochu stranou mezi kopci. Majitelé jsou Němci. Dle toho to tady vypadá. Všude hezky uklizeno, sanitární zařízení čisté, vše funguje, jak má. Všechno označené. Žádní pobíhající divocí psi. V noci chodí hlídač s baterkou. Mají zde bazén, restauraci, malý obchod s potravinami a dílnu, která na míru vyrábí koberečky nebo deky. Na recepci sedí velice ochotný pan, který ovládá perfektně několik jazyků. V noci byl klid. Internet funguje jenom v restauraci a je rychlý. Bohužel je místo trochu zastrčené, ale i tak je to jeden z nejlepších kempů, co jsme navštívili. K moři je to asi 6 kilometrů. Nejbližší město je Aourir, kde mají ve středu trhy. Tak si určitě zajděte.

 

Sidi R’bat (hodnocení 3)
GPS: 30°05’10.5″N 9°39’48.8″W – https://goo.gl/maps/vePfW5NDgu7bba926
Cena: ?
Parkoviště naproti restauraci. Údajně je tam dobré jídlo. Přijeli jsme těsně před západem slunce, který byl ale úchvatný. Parkoviště není zavřené, nikdo ho nehlídal a také po nás nikdo nechtěl peníze. Byli tam psi, kteří v noci štěkali. Brzy ráno jsme odjeli. Na parkovišti byla i nádrž s vodou, kterou jsme však nevyužili.

 

Plage Gourisimr

Plage Gourisimr (hodnocení 1–2) – Divoké místo
GPS: 29°38’11.6″N 10°00’24.8″W – https://goo.gl/maps/5fc1EzsZXw1G9XYX6
Cena: zdarma
Divoké místo na spaní, opuštěné staveniště. Velice klidná lokalita, sem tam projde rybář nebo turista, co si chce udělat fotku.

 

Legzira

Legzira (hodnocení 1–2) – Divoké místo
GPS: 29°26’04.7″N 10°07’31.5″W – https://goo.gl/maps/LvZX37rgEcqzqGXS9
Cena: zdarma
Tohle divoké místo je na skále nad pláží. Velice klidné místo. Nikdo nás neotravoval. Přes den jsme šli dolů k přírodnímu mostu Legzira. Doporučujeme jet autem a zaparkovat přímo v Kasbah Legzira (https://goo.gl/maps/oykBDuTnAgCYiBt87). Spací místo je hodně strmé a není úplně bezpečné sejít dolů k pláži. Další přírodní most je o jeden kilometr dál u pláže Sidi ifni beach (https://goo.gl/maps/t5YBdRjqstaG2Fqu7)

 

Camping Atlantique Tantan

Camping Atlantique Tantan (hodnocení 2)
GPS: 28°29’40.3″N 11°20’11.7″W – https://goo.gl/maps/2s6be11BR1naXGgN8
Cena 60 MAD/noc, bez elektřiny.
Popis kempu: sprch a záchodů je několik. Společné toalety jsou dohromady. Všechno funguje, sladká a horká voda. Když se někdo sprchuje, tak je trochu problém s tlakem a vám voda jenom kape. Sprchovali jsme se ve večerních hodinách, kdy nikdo jiný sprchy nepoužíval. Vesnice má malé centrum, v němž právě budují nové chodníky. Mají dost restaurací a pár obchodů. Navštivte města Tan-Tan, to je zajímavé. Spali jsme v klidu. Mešita je ráno dost slyšet.

Napsat komentář