8. tipů pro pozorování polární záře – Aurora Borealis

Vydali jsme se na cestu do Skandinávie a chtěli jsme pozorovat polární záře. Jaké faktory mají vliv na váš úspěch v podobě krásné fotografie? Našich 8 tipů – na úspěch při pozorování polární záře. Chcete to i dostatek dnů na pozorování, může to trvat i několik dnů.

  1. Lokality: Skandinávie (zejména její severní části), severní část Skotsko, Svalbard, Island, Grónsko, Kanada, Aljaška a severní Sibiř – to jsou oblasti, kde se běžně vyskytují polární záře.
  2. Období: viditelné jsou od podzimu až do jara.
  3. Počasí: důležitým faktorem pro zahlédnutí polární záře je i dobré počasí, což znamená jasná obloha s čím nejmenší oblačností.
  4. Místo pozorování: okolní světla, což pro vás znamená opustit město nebo místa, které sami svítí tak, abyste měli co největší tmu.
  5. Poloha pozorovacího místa: místo by nemělo být někde poblíž v údolí, bez rušivých světel a objektů kolem sebe, mělo by to být rovina, tak abyste viděli i daleko do stran.
  6. Konstelace měsíce: posledním faktorem je měsíc, neměl by to být úplněk, ale couvající měsíc nebo ještě lépe novo měsíc.
  7. Příprava: připravte si teplé oblečení, něco horkého k zahřátí a spoustu času a trpělivosti. Zbývá už jenom čekat.
  8. Aplikace: stáhněte si do mobilu aplikaci „Aurora“,“Aurora Fcst“. Ty vám trochu pomůžou a řeknou, kdy můžete čekat polární záře a jaká je jejich intenzita v dané lokalitě – tedy i vaše šance.

Jaký fotoaparát se vám bude hodit?
Pokud chcete polární záře vyfotit, potřebujete fotoaparát, který umí nahrávat delší expozici, min. 5-30 vteřin. Nejlepší je mít i náhradní baterky, protože v zimě se vám rychleji vybíjí, tak abyste mohl udělat několik snímků.

Pokud jsou polární záře slabé, tak vidíte jenom jemně bílé nebo světlé zelené pomalu se pohybujíc se mraky. Silné polární záře jsou viditelné dobře i očima, svítí silně zeleně nebo i mají odstíny do růžova. Silně a rychle se pohybují až tančí nad vám nebo tvoří kruhy.

My jsme jeli do okolí Tromsa – Norsko pozorovat polární záře. Je to fantastický zážitek a doporučujeme všem si ho naživo zažít. Testovali jsme několik míst s různým úspěchem či neúspěchem. Pár hezkých fotek a skvělý zážitek si rozhodně odnášíme sebou domů.

Poslední snímek je z mobilní aplikace, kde je vidět – kde se vyskytuje nad Evropou.

Pokud by měl někdo zájem o spolupráci formou cestopisných článků, klidně nám napište. Rádi pro vás napíšeme článek. Natáčíme si videa a lítáme dronem. 

Video rychle pohybujících se polárních záři. https://vimeo.com/192676288

Online galerie: https://spaceweathergallery.com/aurora_gallery.html

Napsat komentář